محاکمه یک مرده در روسیه

به روز شده:  08:54 گرينويچ - دوشنبه 18 فوريه 2013 - 30 بهمن 1391

سرگئی ماگنیتسکی در سن ۳۷ سالگی در زندان درگذشت

دادگاه پرونده رسیدگی به اتهامات وکیلی که در سال ۲۰۰۹ در زندان درگذشت، در مسکو برگزار می شود.

سرگئی ماگنیتسکی، بازرس یک دفتر حقوقی در سال ۲۰۰۸ پس از آنکه مقام های رسمی را به کلاهبرداری و تقلب مالیاتی چند میلیون دلاری متهم کرد، دستگیر شد. مقام های قضایی این اتهامات را علیه خود او مطرح کردند.

او یک سال بعد از دستگیری در سن ۳۷ سالگی در زندان درگذشت.

محاکمه یک متهم مرده اتفاق نادری است که تاکنون در روسیه و حتی در شوروی سابق بی سابقه بوده است.

مرگ آقای ماگنیتسکی برگی دیگری به تنش میان روسیه و آمریکا افزود. در پی مرگ آقای ماگنیتسکی در زندان، آمریکا، مقام های روسی را به فساد و نقض حقوق زندانیان متهم کرد.

سال گذشته آمریکا قانونی را که " کلیک قانون ماگنیتسکی" نام گرفت اجرایی کرد. بر اساس این قانون، آمریکا مقام های رسمی روسیه را که به نقض حقوق بشر مظنون هستند، وارد لیست سیاه می کند.

در پاسخ به این اقدام آمریکا، پارلمان روسیه هم قانونی برای کلیک ممنوعیت فرزندخواندگی کودکان روسیه توسط آمریکایی‌ها تصویب کرد که از حمایت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برخوردار شد.

قانون ماگنیتسکی به امضای باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا رسید

او گفت در آمریکا مواردی گزارش شده که با کودکان روسی که به فرزند‌خواندگی پذیرفته شده اند بدرفتاری شده و مقام‌های آمریکا اجازه نداده‌اند تا نمایندگان دیپلماتیک روسیه بر این موارد نظارت کنند.

آقای ماگنیتسکی نماینده و مشاور مالیاتی شرکت "هرمیتاژ کپیتال منجمنت" در روسیه بود. او در گزارش خود چندین مقام رسمی اداره مالیات روسیه را به فساد اداری و اختلاس بیش از ۲۰۰ میلیون دلار متهم کرد.

پس از ارائه این گزارش به مسئولان روسیه، او خود به اتهام تقلب مالیاتی دستگیر شد.

بیل برودر، سرمایه گذار آمریکایی و مالک شرکت "هرمیتاژ کپیتال منجمنت" که در لندن مستقر است تلاش فراوانی برای موضع گیری آمریکا در مقابل روسیه بر سر پرونده ماگنیتسکی کرد.

آقای برودر پیش از درگذشت آقای ماگنیتسکی در روسیه سرمایه گذاری کلانی کرده بود. اما او نیز در روسیه به تقلب مالیاتی متهم شده است.

در ماه دسامبر دادگاهی در مسکو پزشک زندان را از اتهام سهل انگاری در خصوص معالجه آقای ماگنیتسکی تبرئه کرد.

فعالان حقوق بشر می گویند که او بر اثر مصدومیت ناشی از شکنجه در زندان جان خود را از دست داده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.