روسیه ۴ ناو جنگی به سوریه می‌فرستد

به روز شده:  15:12 گرينويچ - سه شنبه 19 فوريه 2013 - 01 اسفند 1391

روسیه دو فروند هواپیمای حامل کمک‌های انساندوستانه را به شهر بندری لاذقیه در سوریه اعزام می‌کند.

وزارت خارجه روسیه گفته است شهروندان روس ساکن سوریه که مایل به ترک آن کشور هستند، می‌توانند با این هواپیماها به کشور بازگردند.

براساس گزارش های دریافتی بیش از ۴۰ تن کمک از جمله ژنراتورهای برق، چادر و مواد غذایی توسط این هواپیماها وارد سوریه شده است.

در همین حال وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای از اعزام ۴ ناو جنگی به منطقه مدیترانه خبر داده است.

قرار است این ناوهای جنگی به چندین ناو دیگر در این منطقه ملحق شوند.

وزارت دفاع در این بیانیه بدون ذکر جزئیات بیشتر، گفته است که این کشتی‌ها برای انجام "خدمات نظامی" به این منطقه اعزام شده‌اند.

خبرگزاری بین المللی روسیه به نقل از منابع نظامی گفته است که ماموریت اصلی این ناوها مشارکت در تخلیه احتمالی شهروندان روس ساکن در سوریه از آن کشور خواهد بود.

به گفته رسانه های روسی، حضور ۸ هزارشهروند روس در کنسولگری آن کشور در سوریه به ثبت رسیده است، اما گفته شده که حدود ۲۵ هزار روس در سوریه اقامت دارند، از جمله زنان روسی که با سوری ها ازدواج کرده اند.

این اولین باری است که شهروندان روسیه مستقیما از طریق خاک سوریه به کشورشان بازمی گردند. پیش از این دو هواپیما از طریق بیروت، پایتخت لبنان اقدام به خارج کردن شهروندان روس کردند.

روسیه که برخلاف سایر قدرت های جهان همچنان روابط نزدیکی با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه دارد، همچنین اعلام کرده که قرار است هفته آینده میزبان ولید معلم، وزیر خارجه سوریه خواهد بود.

حمله موشکی به حلب

از سوی دیگر، به گفته شاهدان عینی و فعالان مخالف دولت، در پی حمله موشکی امروز ارتش سوریه به شهر حلب دست کم ۱۹ نفر کشته شدند.

گفته شده که این راکت منطقه جبل باردو که تحت کنترل شورشیان است، برخورد کرده و باعث تخریب چندین ساختمان شده است.

هنوز دولت سوریه دراین باره اظهار نظری نکرده است.

گروه ناظر حقوق بشر سوریه گفته است: "احتمالا این یک موشک زمین به زمین بوده که اواخر روز گذشته ( دوشنبه ۱۸ فوریه) به منطقه جبل باردو اصابت کرد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.