تحقیق روسیه درباره مرگ کودک سه‌ساله در آمریکا

به روز شده:  21:17 گرينويچ - سه شنبه 19 فوريه 2013 - 01 اسفند 1391

مرگ کودک سه‌ساله روسی در آمریکا باعث خشم روسیه شده است

کمیته تحقیقات دادستانی روسیه، بررسی پرونده "قتل" یک کودک روسی را که به آمریکا برده شده بود، آغاز کرده است.

ماکسیم کوزمین، کودک سه ساله روسی که توسط یک خانواده آمریکایی به فرزندخواندگی پذیرفته شده بود، یک ماه پیش در ایالت تگزاس درگذشت.

مقام‌های روسیه می‌گویند که ماکسیم قبل از مرگ مورد آزار قرار گرفته است. اما مقام‌های ایالت تگزاس در آمریکا تاکنون چنین ادعایی را تأیید نکرده‌اند.

مقام‌های تگزاس گفته‌اند تحقیقات درباره این پرونده ادامه دارد و هنوز کسی در این ارتباط دستگیر نشده است.

این پرونده در شرایط حساسی مطرح شده است؛ درست زمانی که روسیه سپردن فرزند به خانواده‌های آمریکایی را به خاطر چند مرگ مشابه دیگر ممنوع اعلام کرده است.

کمیته تحقیقات روسیه که عالی‌ترین مقام قضایی تحقیقاتی این کشور است، می‌گوید بررسی‌ها ادامه خواهد یافت تا "قاتلان کوکان روسی به شدت مجازات شوند".

تظاهرات مسکو در اعتراض به تصویب قانون ممنوعیت فرزندخواندگی کودکان روسی توسط آمریکاییان

ماکسیم کوزمین که در آمریکا ماکس شاتو خوانده می‌شود، به همراه برادر کوچک‌ترش سال گذشته از یک یتیم‌خانه در شمال غرب روسیه به فرزندخواندگی پذیرفته شدند.

کنستانتین دلگف، نماینده وزارت خارجه روسیه در مسائل حقوق بشر، در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است روی بدن کودک سه ساله روسی آسیب‌دیدگی‌هایی مشاهده شده که "فقط می‌توانسته با ضربه‌های شدید به وجود آمده باشد".

آقای دلگف گفته پدرخوانده و مادرخوانده این کودک به او داروهایی روان درمانی داده‌اند که فقط بیماران شیزوفرنی مصرف می‌کنند.

اداره حفاظت از کودکان تگزاس آمریکا تأیید کرده که گزارش‌هایی درباره کودک‌آزاری دریافت کرده، اما این گزارش‌ها هنوز تأیید نشده است.

وزارت خارجه آمریکا هم گفته امکان ارتباط مقام‌های روسیه با مسئولان مربوط را فراهم می‌کند.

نبرد حقوقی روسیه و آمریکا

سه هفته پیش، پارلمان روسیه طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن دادن کودکان روسی به خانواده‌های آمریکایی برای فرزندخواندگی ممنوع می‌شود. کلیک ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه از مدافعان سرسخت تصویب این قانون بود.

به عقیده بسیاری از ناظران، قانون ممنوعیت فرزندخواندگی واکنشی به تصویب قانون مگنیتسکی (Magnitsky) در آمریکا بود که بر اساس آن، آمریکا، روسیه را به دلیل نقض حقوق بشر در فهرست سیاه قرار داد.

دولت آمریکا بعد از تصویب طرح ممنوعیت فرزندخواندگی در دومای روسیه، به شدت از آن انتقاد کرد. منتقدان دولت روسیه هم اواخر دی‌ماه امسال با کلیک تظاهرات در مسکو به این قانون اعتراض کردند.

سال ۲۰۱۱ نزدیک به ۳۴۰۰ کودک روسی توسط خانواده‌های خارجی به فرزندخواندگی پذیرفته شدند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.