اسرائیل خودکشی مامور موساد را تایید کرد

به روز شده:  17:50 گرينويچ - سه شنبه 19 فوريه 2013 - 01 اسفند 1391

خانواده بن زایگیر از زندانی شدن او مطلع بودن اما از علت دستگیری هیچ اطلاعی نداشتند

اسرائیل برای اولین بار تایید کرد که زندانی معروف به زندانی ایکس با سازمان موساد ارتباطاتی داشته و در زندان خود را به دار آویخته است.

قاضی دافنا بلاتمن کدرای در گزارش خود نوشته شواهدی از قصور ماموران زندان در این مورد دیده می شود.

اصرار شدید دولت اسرائیل بر محرمانه ماندن موضوع زندانی شدن و مرگ این زندانی باعث شده بود که به او لقب "زندانی ایکس داده شود".

هفته پیش تلویزیون ای بی سی استرالیا با اعلام هویت وی کلیک جزئیاتی بیشتر از مرگ این فرد منتشر کرد.

بعد از انتشار این خبر، اسرائیل مرگ زندانی را که ملیت استرالیایی- اسرائیلی داشت تایید کرد. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل این سکوت خبری را موجه دانسته است.

او یکشنیه ۲۹ بهمن گفت "ما مثل کشورهای دیگر نیستیم. ما بیشتر تهدید می شویم و بیشتر با مشکل مواجه می شویم بنابراین باید از مناسب بودن فعالیتهای اطلاعاتی خود مطمئن باشیم".

آقای نتانیاهو افرود "بگذارید نهادهای امنیتی در سکوت و آرامش کار خود را بکنند تا در امنیت و آرامش زندگی کنیم".

رسانه های اسرائیل که به درخواست مقامات از اطلاع رسانی در این مورد پرهیز می کردند از دادگاه خواستند این محدودیت را لغو کند. گزارش قاضی پرونده که بخشی از آن منتشر شده در پاسخ به این درخواست بوده است.

در گزارش قاضی پرونده آمده با اینکه به ماموران زندان گفته شده بود احتمال خودکشی زندانی وجود دارد اما به این دستور توجه کافی نشده و زندانی با استفاده از یک "فرصت کوچک" خود را با ملافه از پنجره دستشویی سلولش حلق آویز کرده است. بنابراین قاضی پرونده "شواهدی از ظن به قصور ماموران زندان را یافته است".

این در حالیست که زندان آیالون که وکیل ۳۴ ساله در آن زندانی بوده امنیتی ترین زندان اسرائیل است و زندانیان ۲۴ ساعته تحت نظر هستند.

در گزارش قاضی به هویت این زندانی اشاره نشده اما تلویزیون ای بی سی استرالیا او را بن زایگیر معرفی کرده بود. به گزارش این تلویزیون، اسرائیل بن زایگیر را به این علت دستگیر کرده بود که او اطلاعات مربوط به عملیات موساد را در اختیار استرالیا گذاشته بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.