دادستان: پیستوریوس چهار بار به دوست دخترش شلیک کرده

به روز شده:  14:13 گرينويچ - سه شنبه 19 فوريه 2013 - 01 اسفند 1391

رسانه های آفریقای جنوبی یک چوب کریکت خون آلود و آی پد ریوا استین کمپ را از مدارک مهم پرونده می دانند

دادستان دادگاه اسکار پیستوریوس، قهرمان پارالمپیک، استدلال وکلای مدافع او را که کشته شدن ریوا استین کمپ دوست دختر او قتل عمد نبوده را رد کردند. درخواست وکلای مدافع برای آزادی پیستوریوس به قید ضمانت هم پذیرفته نشد.

اسکار پیستوریوس امروز در دومین جلسه بازپرسی در دادگاه بدوی پرتوریا حاضر شد در حالیکه دوست دختر او هم امروز در مراسمی خصوصی در پورت الیزابت به خاک سپرده شد.

دونده اهل آفریقای جنوبی که از دو پا معلول است بعلت استفاده از پروتزهایی از جنس الیاف کربن به تیغ پا شهرت یافته و معروفترین قهرمان پارالمپیک در دنیا و چهره‌ای ملی در آفریقای جنوبی است.

پیستوریوس به دادگاه گفت عاشق دوست دخترش بوده و قصد کشتن او را نداشته است.

خبر کشته شدن دوست دختر ۲۹ ساله او که با حضور در یک برنامه تلویزیونی شهرت پیدا کرده بود، پنج شنبه گذشته ۲۵ بهمن نه تنها آفریقای جنوبی بلکه کل دنیا را در حیرت و شگفتی فرو برد.

حدس‌های اولیه که احتمالا پیستوریوس دوست دخترش را اشتباهی و به گمان اینکه دزدی وارد خانه‌اش شده هدف قرار داده، با اظهارات سخنگوی پلیس که مواردی از اختلاف و درگیری بین دو زوج وجود داشته منتفی شد.

پیستوریوس از آن زمان در بازداشت است و با اینکه پلیس بعلت در جریان بودن تحقیقات قضایی، اظهار نظر دیگری نکرده اما رسانه‌های آفریقای جنوبی مطالبی را منتشر کرده که ظن به قتل عمد را بیش از پیش مطرح می‌کند.

جمعه گذشته در اولین جلسه بازپرسی دادستانها پیستوریوس را که از نظر روحی در وضعیت نامناسبی است به قتل عمد متهم کردند.

در جلسه امروز وکلای مدافع پیستوریوس درخواست آزادی او را به قید ضمانت مطرح کردند. برای پذیرفته شدن این درخواست، آنها باید استدلال می‌کردند که کشته شدن ریوا استین کمپ قتل عمد نبوده است. استدلال آنها این بود که این اتفاق به هیچ وجه برنامه‌ریزی شده نبوده است.

اما دادستانها استدلال را نپذیرفتند و گفتند پیستوریوس اسلحه اش را برداشته، پاهای مصنوعی اش را به پا کرده، هفت متر را طی کرده و از پشت در توالت که قفل بوده به استین کمپ شلیک کرده است.

گری نل دادستان پرونده گفت: "او چهار بار به استین کمپ شلیک کرد و سه بار او را هدف قرار داد."

دادستانها معتقد بودند این قتل عمد است و برای اینکه قتلی عمد تلقی شود نیاز به یک ماه برنامه ریزی نیست.

بری رو وکیل مدافع پیستوریوس گفت اگر این استدلال دادستان درست باشد تمام قتلها قتل عمد هستند. او تاکید کرد این قتل عمد نبوده و اصلا قتلی در کار نبوده است. در زمانی که وکیل مدافع این صحبتها را عنوان می کرد اسکار پیستوریوس بشدت گریه می کرد.

استدلال دیگر وکلای مدافع این بود که برای پیستوریوس مشخص نبوده چه کسی در توالت است اما دادستانها این استدلال را هم رد کردند چون قرار بوده استین کمپ شب را نزد پیستوریوس بماند و کیف و لوازم خواب مقتول در اتاق خواب پیستوریوس پیدا شده است.

در دادگاه امروز وکیل پیستوریوس بیانیه ای را ازقول او قرائت کرد که ماجرای آن شب را از دید قهرمان ۲۶ ساله شرح می داد.

در بیانیه آمده که پیستوریوس و استین کمپ تصمیم گرفتند شب ولنتاین را با هم بگذرانند. آنها در رختخواب بودند که پیستوریوس به بالکن می رود و بعد صدایی می شنود. اتاق خواب کاملا تاریک بوده و پیستوریوس تصور می کند دزدی در دستشویی مخفی شده.

"اتاق خواب در تاریکی مطلق بود و من پاهای مصنوعی ایم را به پا نداشتم بنابراین احساس می کردم بشدت آسیب پذیرم."

بیانیه می افزاید که پیستوریوس سپس به سمت دستشویی می رود و از پشت در شلیک می کند در حالیکه تصور می کرده دوست دخترش هنوز در اتاق خواب است. بعد از برگشتن به اتاق خواب پیستوریوس متوجه غیبت او می شود و می فهمد که دوست دخترش تیر خورده. او به پلیس و دوستانش تلفن می کند و سعی می کند استین کمپ را از خانه بیرون ببرد و به او تنفس دهان به دهان می دهد.

دادستانها به قاضی گفتند بخشی از نتایج کالبدشکافی را در اختیار دادگاه قرار خواهند داد تا او متقاعد شود شواهد برای مطرح شدن اتهام قتل عمد کافیست.

به این ترتیب درخواست آزادی پیستوریوس به قید ضمانت رد شد و او از زندان شهربانی به زندان دیگری منتقل خواهد شد.

در صورتی که اتهام قتل عمد ثابت شود پیستوریوس به حبس ابد محکوم خواهد شد. در آفریقای جنوبی مجازات اعدام وجود ندارد. جلسه بازپرسی فردا ادامه پیدا خواهد کرد.

گفته می شود دادگاه اصلی یکسال دیگر تشکیل جلسه خواهد داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.