دادگاه دوشنبه خبرنگار تاجیک را جریمه کرد

به روز شده:  16:45 گرينويچ - سه شنبه 19 فوريه 2013 - 01 اسفند 1391

دادگاه امر‌الله نظام را به پرداخت 280 سامانی جریمه محکوم کرد

دادگاه ناحیه شاهمنصور شهر دوشنبه، امر‌الله نظام، خبرنگار خبرگزاری "Tojnews" را به علت "اوباشی" مجرم شناخت.

بر اساس مصوبه دادگاه که ظهر سه‌شنبه‌ ۱۹ فوریه اعلام شد، آقای نظام موظف شده است که به مقدار ۲۸۰ سامانی جریمه پرداخت کند.

عبدالرحمان شریف‌اف، وکیل مدافع خبرنگار "Tojnews"، حکم دادگاه را غیرمنصفانه خوانده و گفت که در مورد این حکم به دادگاه استینافی شکایت خواهد برد.

ابتدا قرار بود که روز ۲۹ ژانویه سال جاری بررسی قضیه امر‌الله نظام در دادگاه شروع شود، اما آقای نظام از دادگاه خواست که تا زمان انجام بازرسی شکایت او از جانب دادستانی کل جلسه دادگاه به تعویق بیفتد.

این خبرنگار از دادستانی کل تاجیکستان درخواست کرده بود که به " در مورد صلاحیت کاری پاسبان، راننده و رهبر دستگاه کمیته دین تاجیکستان در ممانعت از فعالیت خبرنگار و عملهای مسئولین ریاست مبارزه ضد جنایتهای متشکل وزارت امور داخله ارزیابی حقوقی انجام دهد."

دادستانی کل به دلایلی نامعلوم بررسی این شکایت را به عهده وزارت امور داخله وا‌گذار کرده است.

روز ۱۲ ژانویه سال جاری امر‌الله نظام، خبرنگار خبرگزاری "Tojnews"، برای دریافت نظر مسئولان کمیته دین تاجیکستان درباره مقاله‌ای با نام "جزا برای نماز" به این نهاد مراجعه کرده بود، اما با وجود روز پذیرایی مقامات کمیته، عبدالرحیم خالق اف از صحبت امتناع کرده بود.

پس از پافشاری آقای نظام برای دیدار با رئیس کمیته دین، میان او و پاسبان، راننده و رهبر دستگاه این نهاد، مناقشه‌ای رخ داده است.

پس از آن مسئولان کمیته دین تاجیکستان این عمل امر‌الله نظام را نوعی "اوباشی" و "توهین به کارمندان این کمیته" عنوان کرده و او را به دادگاه احضار کرده اند.

چهار تن از کارمندان بخش مبارزه با جرایم سازمان یافته وزارت امور داخله تاجیکستان به اداره خبرگزاری "Tojnews" رفته و تلاش کرده‌اند، تا امر‌الله نظام را با خود به این اداره ببرند.

امّا به دلیل نبودن اسناد رسمی برای بازداشت خبرنگار، رئیس خبرگزاری "Tojnews" و آقای نظام از اجرای تقاضای مأموران پلیس سرپیچی کردند.

انجمن ملی رسانه‌های مستقل تاجیکستان ضمن انتشار یک بیانیه در ماه گذشته حادثه فشار و تعقیب خبرنگار "Tojnews" را دارای انگیزه‌های سیاسی و مربوط به فعالیت خبرنگاری اش ارزیابی کرده بود.

پیش از آن امر‌الله نظام در مطالب "فتوای شورای علما ۸۰ سامانیست، برای فتوا بفرما!" و "خالق اف، مردم را به کج فهمی و کم‌فهمی خود گمراه نکنید!" از فعالیت عبدالرحیم خالق اف، رئیس کمیته دین تاجیکستان، انتقاد کرده بود.

این در حالیست که دادگاه ناحیه اسماعیل سامانی شهر دوشنبه بررسی پرونده ساجده نظراوا، مدیر کودکستان "سنجابک" شهر دوشنبه و عبدالله‌ عشوراف، خبرنگار رادیوی "آزادی"، نیز ادامه‌ دارد.

پیش از این رادیو "آزادی" از قول پدر و مادران کودکان در مورد بالا بردن حق ماهانه کودکستان و بدرفتاری کارمندان با کودکان گزارشی پخش کرده بود.

در پی پخش این گزارش، خانم نظراوا از سمتش برکنار شده و با مطرح کردن شکایت خود از دادگاه خواهان آن شده است که رادیو "آزادی" رسماً از او عذرخواهی کند و برای وارد کردن آسیب روانی به مقدار ۵۰ هزار سامانی جریمه بپردازد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.