ادای احترام دیوید کامرون به قربانیان کشتار هندی‌ها در دوران استعمار بریتانیا

به روز شده:  07:02 گرينويچ - چهارشنبه 20 فوريه 2013 - 02 اسفند 1391

شمار هندی‌هایی که در کشتار جلیان‌والا باغ به قتل رسیدند بین نزدیک به چهارصد تا هزار نفر تخمین زده شده است

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا امروز ۲۰ فوریه (۲اسفند)، در ایالت پنجاب هند با تقدیم تاج گل به قربانیان کشتار جلیان‌والا باغ، یکی از خونین‌ترین وقایع دوران استعماری بریتانیا، ادای احترام کرد.

آقای کامرون اولین نخست‌وزیر بریتانیا است که در دوره حضورش در قدرت چنین کاری می‌کند.

در سال ۱۹۱۹ سربازان حکومت استعماری بریتانیا در شبه‌قاره هند صدها نفر از هندی‌های معترض را که در جلیان‌والا باغ، در شهر امریتسر ایالت پنجاب در شمال غربی هند، گرد آمده بودند به گلوله بستند.

آقای کامرون در دفتر یادبود این کشتار نوشته: "هرگز نباید آنچه را که اینجا رخ داده فراموش کنیم" و این کشتار را "اتفاقی عمیقا شرم‌آور در تاریخ بریتانیا" توصیف کرده است.

دیوید کامرون گفته کشتار جیلان‌والا باغ 'اتفاقی شرم‌آور' بوده

با این حال انتظار نمی‌رود که نخست‌وزیر بریتانیا بابت این واقعه عذرخواهی رسمی هم انجام دهد.

سرپیچی از قانون منع تجمع

در ۱۳ آوریل ۱۹۱۹ هزاران نفر از هندی‌های معترض در جلیان‌والا باغ گرد آمده بودند.

این تجمع در ادامه سلسله‌ای از اعتراض و ناآرامی صورت می‌گرفت که بریتانیایی‌ها تصمیم گرفته بودند برای کنترل آن در پنجاب حکومت نظامی برقرار کنند. مطابق این قوانین، تجمع بیش از چهار نفر ممنوع اعلام شده بود.

سربازان تحت امر ژنرال بریتانیایی، رجینالد دایر، باغ را محاصره کرده و بدون اخطار قبلی تجمع‌کنندگان را به گلوله بستند.

بریتانیا در همان مقطع شمار قربانیان را به طور رسمی ٣٧٩ نفر اعلام کرد، اما بعدها حزب کنگره ملی هند، که مهاتما گاندی رهبر جنبش استقلال هند از رهبرانش بوده، تعداد قربانیان را نزدیک به هزار نفر برآورد کرد.

پیش از دیوید کامرون مقام‌های دیگر بریتانیایی نیز از این واقعه اظهار تاسف کرده بودند، اما او اولین نخست‌وزیری است که شخصا از محل واقعه و بنای یادبود آن دیدار می‌کند.

ملکه الیزابت دوم در سال ١٩٩٧ و در سفرش به هند این اتفاق را "ناراحت‌کننده" خوانده و گفته بود این یکی از "فصل‌های غم‌انگیز" رابطه میان بریتانیا و هند بوده است.

بازدید نخست‌وزیر بریتانیا از بنای یادبود کشتار جلیان‌والا در سومین روز سفر او به هند انجام شده است. هیئتی اقتصادی، از جمله نمایندگان رولز رویس، لیگ برتر انگلستان و متروی لندن او را همراهی می‌کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.