نگرانی سفارت تاجیکستان در مسکو از حمله به فعال سیاسی مخالف

به روز شده:  12:21 گرينويچ - چهارشنبه 20 فوريه 2013 - 02 اسفند 1391

بختیار ستاری با هجده ضرب چاقو در بیمارستان بستری شده است

سفارت تاجیکستان در روسیه با صدور بیانیه ای از حادثه سوء قصد به جان بختیار ستاری، فعال سیاسی تاجیک، در مسکو ابراز تأسف و نگرانی کرده است.

حمله فردی نامعلوم به فعال سیاسی مخالف دولت تاجیکستان در یکی از خیابانهای شهر مسکو، هنگامی که آقای ستاری برای خریدن سیگار از منزل بیرون رفته بود، رخ داده است.

در بیانیه سفارتخانه که روز چهارشنبه ۲۰ فوریه منتشر شده، آمده است: "ما از مقامات مربوطه کشور اقامت (روسیه) بازرسی هرچه زودتر این قضیه و دریافت جنایتکار را طلب داریم. باید که جنایتکار دستگیر و طبق قانونهای موجوده مجازات شود."

منابع سفارت تاجیکستان در مسکو می‌گویند که با مقامهای ذیربط روسیه در ارتباط هستند و تحقیق حادثه سوء قصد به آقای ستاری را پیگیری می‌کنند.

سفارت می‌افزاید: "حالا در این خصوص پرونده جنایی باز گردیده، بازرسان شعبه کارهای داخلی ناحیه نگتینا-سداونیکی مسکو به بررسی این قضیه مشغولند. در باره جزئیات بیشتر این قضیه تنها بعد از انجام رسیدن بازرسی می‌توان حرف زد."

به گفته عزت امان، رئیس سازمان جوانان تاجیک در روسیه، یک نهاد مخالف دولت تاجیکستان که بختیار ستاری را از نزدیک می‌شناسد، فرد مهاجم ۱۸ ضرب چاقو (کارد) بر سر و صورت و ‌اندام او وارد کرده و او با جراحتهای سنگین در یکی از بیمارستانهای شهر مسکو بستری شده است.

آقای امان در صحبت با بی بی سی گفت که وضع سلامت بختیار ستاری صبح امروز بهبود یافته، هرچند به گفته پزشکان، عملیات جراحی او دشوار انجام شده است.

رئیس سازمان جوانان تاجیک در روسیه می‌گوید که در مورد این حادثه پرونده جنایی باز شده و مقامهای روسیه تحقیق و بازجویی از عاملان این سوء قصد را شروع کرده‌اند.

هنوز علت این سوء قصد روشن نیست، ولی آقای امان انگیزه‌های سیاسی این حادثه را بعید نمی‌داند. وی از قول آقای ستاری گفت که فرد مهاجم طی روزهای اخیر او را تعقیب می‌کرده است.

ضمناً، به گفته تحلیلگران، سناریوی حمله به بختیار ستاری به حادثه سوء قصد به جان داداجان عطاالله، روزنامه‌نگار مخالف که یک سال پیش در مسکو رخ داد، شباهت دارد.

آقای ستاری قبلاً نماینده اداره مهاجرت تاجیکستان در مسکو بود، ولی پس از برکناری از این سمت در تابستان گذشته، به سازمان‌دهی محافل سیاسی پرداخته است.

وی از جمله فعالان محفل سیاسی موسوم به "حکومت آینده تاجیکستان" بوده و در برخی از جلسات ائتلافی از مخالفان با نام "گروه ۲۴" به رهبری عمرعلی قوت اف نیز شرکت و سخنرانی کرده است. آقای قوت اف حالا در دوبی تحت بازداشت است.

بختیار ستاری سال ۱۹۶۳ در شهر خجند متولد شده است. وی در آغاز دهه ۱۹۹۰ از فعالان جنبش موسوم به "وطن" بود که نور‌الله هوید‌الله‌اف، دادستان وقت تاجیکستان، تأسیس کرد. وی از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۲ در سفارت تاجیکستان در روسیه کار می‌کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.