دیدار معاون وزیر امور خارجه آمریکا از تاجیکستان

به روز شده:  12:41 گرينويچ - چهارشنبه 20 فوريه 2013 - 02 اسفند 1391

روبرت بلیک خواستار توسعه همکاریها با تاجیکستان شد

رابرت بلیک، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی، قبل از ظهر چهارشنبه ۲۰ فوریه وارد دوشنبه شده و با نمایندگان بخش خصوصی و جامعه مدنی تاجیکستان ملاقات کرد.

در نظر است آقای بلیک بعد از ظهر با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان دیدار کرده و مسائل مربوط به همکاریهای دو کشور را بررسی کند.

به اعتقاد کارشناسان، ممکن است در جریان دیدار آقای بلیک با مقامات تاجیکستان موضوع خروج نیروهای آمریکا از افغانستان از قلمرو تاجیکستان مطرح شود.

در صورت توافق در این زمینه امکان دارد آمریکا به عنوان پاداش به تاجیکستان بخشی از تجهیزات و فناوریهای نظامی و اسلحه را اهدا کند.

در همین حال، خبرگزاری "Regnum" از قول آلکساندر کنیازوف، هماهنگساز برنامه‌های منطقه‌ای پژوهشگاه خاورشناسی فرهنگستان علوم روسیه، آورده است که در سفر آقای بلیک به تاجیکستان ممکن است موضوع استقرار مؤسسات نظامی آمریکا و ناتو در قلمرو این کشور بررسی شود.

به اعتقاد آقای کنیازوف، بعید نیست که در آینده موضوع خروج نیروهای روسیه از تاجیکستان نیز مطرح شود. این در حالیست، که اخیراً مقامات تاجیک و روس برای تمدید حضور پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان برای ۳۰ سال دیگر موافقتنامه‌ای امضا کرده بودند.

در اوایل ماه جاری همراخان ظریفی، وزیر خارجه تاجیکستان، در ملاقات با سوزان ایلیوت، سفیر آمریکا در دوشنبه مسائل مربوط به دیدار آقای بلیک و رایزنیهای سیاسی این دو کشور را بررسی کرده بود.

دور اول مذاکرات سیاسی بین تاجیکستان و آمریکا در ماه فوریه سال ۲۰۱۰ در واشنگتن و مراحل بعدی این مذاکرات در سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ در دوشنبه و واشنگتن برگزار شده بود.

دولت باراک اوباما از ماه دسامبر سال ۲۰۰۹ با کشورهای آسیای مرکزی مذاکرات و رایزنیهای سیاسی کرده است. به گفته تحلیلگران، این امر مقامات روسیه را در باره احتمال گسترش نفوذ آمریکا در منطقه آسیای میانه‌ نگران کرده است.

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در تاجیکستان، برخی معتقدند که مقامات تاجیک به سرد شدن روابط این کشور با روسیه علاقمند نیستند. زیرا این امر می‌تواند پیامدهای سنگینی برای وضع اجتماعی و اقتصادی تاجیکستان داشته باشد.

در قضیه بازداشت خلبانهای روس در شهر قرغانتپه تاجیکستان در ماه نوامبر سال ۲۰۱۱ برخی از مقامات روسیه موضوع اخراج مهاجران تاجیک از این کشور را مطرح کردند و دهها تن از مهاجران از این کشور اخراج شدند.

همچنین، برخی از نمایندگان دومای دولتی یا پارلمان روسیه خواستار جاری شدن مقررات ویزا با تاجیکستان شدند که در صورت اجرای این امر تاجیکستان بازار اصلی کار را از دست داده و با مشکلات شدید اشتغال روبرو خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.