وزارت دفاع چین اتهام‌ جاسوسی سایبری را رد کرد

به روز شده:  01:06 گرينويچ - پنج شنبه 21 فوريه 2013 - 03 اسفند 1391
چین

گمان می رود این ساختمان در شانگهای متعلق به ارتش چین مرکز حمله‌های هکری باشد

وزارت دفاع چین اتهام جاسوسی گسترده در فضای مجازی اینترنت توسط ارتش این کشور را بی اساس دانسته است.

این اتهام به تازگی توسط یک شرکت امنیتی-اینترنتی آمریکایی مطرح شده بود که بر اساس آن گفته شده بود یک واحد نظامی سری چین در انجام مجموعه گسترده‌ای از حملات هکری دست دارد.

هونگ لی، سخنگوی وزارت دفاع چین، در واکنش این اتهام را بی اساس دانسته است.

به گفته این سخنگو، تعریف مشخصی از این که چه کسی هکر است وجود ندارد و هر کس که از اینترنت استفاده کند می‌تواند قربانی حملات هکرها شود.

وی می افزاید: "گمانه‌زنی‌ها و طرح اتهام‌های بی اساس با اهداف مختلف، غیرحرفه ای و غیرمسولانه است و به حل مشکل کمکی نمی‌کند. چین به طور قاطع با حملات سایبری مخالف است و قوانین و مقررات برای مجازات شدید هکرها دارد. چین خودش قربانی حملات سایبری است."

شرکت آمریکایی ماندیانت واحد نظامی ۶۱۳۹۸ متعلق به ارتش چین را که مرکز آن در شانگهای است، به عنوان یکی از متحمل‌ترین عوامل این حملات هکری شناسایی کرده است.

براساس این گزارش، واحد یاد شده صدها ترابایت اطلاعات را از شمار زیادی از صنایع که اکثر آنها در آمریکا و تعدادی در کانادا و بریتانیا مستقر هستند، به سرقت برده است.

شرکت ماندیانت در گزارش روز دوشنبه ۱۸ فوریه خود گفته بود: "حال زمان آن رسیده که تایید کنیم که منشا این تهدید در چین است و ما در تلاشیم تا کارشناسان امنیتی را برای مقابله موثر با هر گونه تهدید مجهز کنیم."

بر اساس گزارش ماندیانت، واحد نظامی ۶۱۳۹۸ در منطقه پودونگ شانگهای قرار دارد.

این منطقه از مراکز بانکداری و مالی چین است و احتمالا هزاران نفر که در برنامه‌ریزی‌های کامپیوتری، عملیات شبکه و همچنین زبان انگلیسی تبحر دارند در آنجا به کار مشغول هستند.

وزارت امور خارجه چین نیز پیشتر با ابراز تردید نسبت شواهد ارائه شده، اعلام کرد که دولت چین قویا با هر گونه فعالیت در مورد هک کردن کامپیوترها مخالف است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.