هشدار درباره عملکرد نیروهای امنیتی مکزیک

به روز شده:  03:27 گرينويچ - پنج شنبه 21 فوريه 2013 - 03 اسفند 1391
مکزیک

این گزارش می‌گوید از سرنوشت ۲۵۰ نفری که ناپدید شده اند خبری در دست نیست

سازمان دیده‌بان حقوق بشر دولت مکزیک را متهم کرده که درباره اتهام ارتکاب نقض حقوق بشر توسط نیروهای امنیتی‌اش، تحقیقات لازم را انجام نداده است.

دیده‌بان حقوق بشر روز چهارشنبه (۲۰ فوریه، دوم اسفند) با انتشار گزارشی اعلام کرد که در دوره ریاست جمهوری فیلیپه کالدرون، رئیس جمهوری سابق مکزیک، بیش از ۲۵۰ نفر ناپدید شده‌اند و هنوز از سرنوشت آنها خبری در دست نیست.

این سازمان می‌گوید نیروهای امنیتی در بیش از نیمی از این موارد به طور مستقیم یا غیرمستقیم دست داشته‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر از دولت انریکه پنیا نیه‌تو، رئیس جمهوری مکزیک، خواسته است که برای روشن شدن سرنوشت این افراد تدابیر جدی در نظر بگیرد.

وزارت کشور مکزیک هنوز به گزارش دیده‌بان حقوق بشر واکنش نشان نداده است.

این سازمان می‌گوید در بیش از ۱۴۰ مورد "ماموران دولت به طور مستقیم در جرم (ناپدید شدن افراد) شرکت داشته‌اند یا به طور غیرمستقیم از آن حمایت با موافقت کرده‌اند."

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید: "در بسیاری از موارد بازداشت در خانه قربانی در برابر اعضای خانواده‌اش انجام شده بود. در موارد دیگر، بازداشت‌ها در ایستگاه‌های بازرسی، در محل کار یا اماکن عمومی مانند بار‌ها (میکده‌ها) انجام شده است."

فیلیپه کالدرون بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ میلادی رئیس جمهوری مکزیک بود.

او در نبرد با کارتل‌های مواد مخدر به ارتش و نیروهای امنیتی فدرال متوسل شد.

درگیری نیروهای امنیتی مکزیک با کارتل‌های مواد مخدر از دسامبر سال ۲۰۰۶ تا به حال بیش از ۷۰ هزار کشته برجای گذاشته است.

منتقدان دخالت ارتش مکزیک در این نبرد را علت اصلی بالا رفتن تلفات غیرنظامیان می‌دانند اما دولت مکزیک تاکید دارد که برای تامین امنیت عمومی در ایالت‌های مختلف ناچار به استفاده از ارتش و نیروهای امنیتی فدرال بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.