طرح تازه روسیه و اتحادیه عرب برای بحران سوریه

به روز شده:  02:28 گرينويچ - پنج شنبه 21 فوريه 2013 - 03 اسفند 1391
سوریه

روسیه و اتحادیه عرب خواهان گفتگو میان مخالفان و حکومت بشار اسد شده اند

روسیه و اتحادیه عرب برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه خواهان گفتگوی مستقیم حکومت بشار اسد و مخالفان مسلح آن شده اند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز چهارشنبه (۲۰ فوریه، دوم اسفند) در مسکو، پس از دیدار با مقام‌های ارشد اتحادیه عرب اعلام کرد که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد.

آقای لاوروف در پی مذاکره با نبیل عربی، دبیرکل این اتحادیه، به خبرنگاران گفت: "هیچ یک از طرفین نمی‌تواند به راه حل نظامی تکیه کند، چرا که گزینه نظامی راه به جایی نخواهد برد و نابودی متقابل مردم را در پی خواهد داشت."

آقای لاوروف و دبیرکل اتحادیه عرب می‌گویند که اولویت آنها تشکیل یک دولت انتقالی در دمشق برای پایان دادن به درگیری‌ها است.

آنها می‌گویند هنوز برای مذاکرات احتمالی شرایطی در نظر گرفته نشده است.

طرح روسیه و اتحادیه عرب در بدو اعلام، با واکنش سرد مخالفان بشار اسد و رئیس جمهوری سوریه، مواجه شده است.

عبد الباسط سیدا‎، از مقام‌های ارشد ائتلاف ملی سوریه گفت: "اول اسد و گروهش باید بروند. بعد از آن ما می‌توانیم با دیگران در رژیم که در کشتار مردم دست نداشته اند، گفتگو کنیم."

در جریان اعتراضات و درگیری‌های داخلی سوریه که از ماه حدود ۳ سال پیش آغاز شده است، دست کم ۷۰ هزار نفر کشته شده اند.

تحرک دیپلماتیک تازه روسیه و اتحادیه عرب در حالی شکل گرفته است که ائتلاف ملی سوریه، متشکل از شخصیت‌ها و گروه‌های مخالف بشار اسد ، به زودی در قاهره، پایتخت مصر، نشست دو روزه خود را آغاز خواهد کرد.

جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید حکومت سوریه و مخالفان مسلح آن در مورد حل بحران از طریق گفتگو صحبت می‌کنند اما احتمال وقوع این امر بسیار کم است.

احمد معاذ خطیب، رئیس ائتلاف ملی سوریه، پیشتر دعوت روسیه برای سفر به این کشور و مذاکره در مورد این بحران را رد کرده بود.

روسیه و چین برخلاف سایر قدرت‌های جهان همچنان روابط نزدیکی با بشار اسد دارند.

دولت روسیه به تازگی اعلام کرده بود که دو فروند هواپیمای حامل کمک‌های انساندوستانه را به شهر بندری لاذقیه در سوریه اعزام می‌کند.

وزارت خارجه روسیه می‌گوید شهروندان روس ساکن سوریه که مایل به ترک آن کشور هستند، می‌توانند با این هواپیماها به کشور بازگردند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.