سربازرس پرونده پیستوریوس برکنار شد

به روز شده:  15:40 گرينويچ - پنج شنبه 21 فوريه 2013 - 03 اسفند 1391

مانگاشی فیه وا رییس پلیس آفریقای جنوبی آخرین بمب خبری پرونده پیستوریوس را منفجر کرد و سربازرس تازه ای را مسئول پرونده کرد.

هیلتون بوتا سربازرس پرونده اسکار پیستوریوس که خود متهم به قتل عمد است و باید سه ماه دیگر در دادگاه حاضر شود از مسئولیتش در پرونده پیستوریوس کنار گذاشته شد و ژنرال مونو جای او را گرفت.

مانگواشی فیه گا رییس پلیس آفریقای جنوبی در کنفرانسی خبری گفت که آقای بوتا مجرم نیست اما به اتهام او عادلانه رسیدگی خواهد شد. او افزود تحقیقات فعلا متوقف شده اما ورزیده ترین کارآگاهان به ریاست ژنرال مونو مسئولیت پرونده پیستوریوس را بعهده خواهند گرفت.

با این حال "بوتا هنوز عضو نیروی پلیس آفریقای جنوبی است و تعلیق نشده است".

خانم فیه گا گفت آقای بوتا افسری باتجربه است و نیروی پلیس از آنچه اتفاق افتاده شرمسار نیست. او هرچه می توانسته انجام داده و حالا می تواند مدتی استراحت کند.

خانم فیه گا افزود پلیس از این که آقای بوتا پیشتر به قتل متهم شده با خبر بوده و می دانسته که شکایت بعدا پس گرفته شده. این پرونده دوباره به جریان افتاده اما پلیس از این موضوع بی اطلاع مانده. او پذیرفت که بین دستگاه قضایی و پلیس ناهماهنگی وجود داشته است.

او گفت همه چیز با دقت و بطور کامل بررسی خواهد شد و این پرونده تحقیقاتی بسیار طولانی در پیش رو خواهد داشت.

برای آقای بوتا که افسری پرسابقه است داشتن چنین پرونده‌ای عجیب نیست، چرا که با توجه به آمار بالای جرم و جنایت در استان خوتنگ، پلیس به کرات از سلاح گرم استفاده می‌کند.

جلسه سوم بازپرسی از اسکار پیستوریوس قهرمان پارالمپیک که امروز برگزار شد تحت الشعاع افشای این خبر بود که هیلتون بوتا سربازرس پرونده خود با اتهام قتل روبروست و باید سه ماه دیگر در دادگاه حاضر شود.

قاضی دزموند نیر بعد از چند ساعت، ادامه بازپرسی را به دلایل اداری به فردا موکول کرد در حالیکه جلسه امروز حاوی نکته ای بیشتر از دو جلسه قبلی نبود. دفاعیات امروز بری رو وکیل مدافع، بیشتر حول پاسخهایی بود که هیلتون بوتا به سوالات او داده بود. بوتا دیروز بعنوان شاهد در دادگاه حاضر شده بود. آقای رو معتقد بود که جلسه دیروز نشان داد شواهد مطرح شده علیه متهم پایه و اساس ندارد بنابراین مخالفت با آزادی او با قید ضمانت از نطر عقلی و منطقی درست نیست.

پاسخهای هیلتون بوتا به وکیل مدافع، شواهدی را که پلیس محکم می خواند بشدت زیر سوال برد

اسکار پیستوریوس پنج شنبه گذشته (۲۶ بهمن) دوست دخترش ریوا استین‌کمپ را با سه گلوله به قتل رساند. در حالی که قهرمان ۲۶ ساله پارالمپیک می گوید او دوست دخترش را به تصور اینکه دزدی وارد خانه شده و در تاریکی هدف قرار داده؛ اما دادستان معتقد است او مرتکب قتل عمد شده است.

جلسات دادگاهی که در سه روز گذشته برگزار شده دادگاه رسیدگی به پرونده نیست و فقط برای بررسی ادامه بازداشت یا آزادی با قید ضمانت برگزار شده است. اما این جلسات بازپرسی در مرکز توجه جهانی قرار گرفته و ناگهان شکل دادگاه اصلی را بخود گرفته و وارد جزئی ترین مسائل شده است.

پیستوریوس در حال حاضر متهم به شدیدترین نوع جنایت است، بنابراین تا زمان محاکمه اصلی، او که هر دو پایش از زانو به پایین قطع است و با پروتز راه می رود باید ماهها در زندان سخت و با مجرمان خطرناک به سر برد. از این رو وکلای مدافع سعی می کنند اتهام را از قتل عمد به قتل غیرعمد تغییر دهند و استدلال می کنند چهره ای که در تمام دنیا شناخته شده است از محاکمه فرار نخواهد کرد بنابراین می تواند تا برگزاری دادگاه به قید ضمانت آزاد باشد.

در پایان کلیک روز اول دادگاه به نظر می رسید دادستان ها با ارائه برخی شواهد، اتهام قتل عمد را بخوبی مستند کرده اند و توضیحات پیستوریوس از شب واقعه را با قدرت زیر سوال برده اند.

روز دوم دادگاه (چهارشنبه ۲ اسفند)، در حالی شروع شد که تصور می شد هیلتون بوتا سر بازرس پرونده با ارائه شواهدی محکم، دادنامه دادستانها را قوتی بیش از پیش ببخشد. اما زمانی که آقای بوتا بعنوان شاهد به جایگاه احضار شد و بری رو وکیل مدافع پیستوریوس شروع به سوال از او کرد ناگهان چرخشی باورنکردنی در روند دادگاه ایجاد شد.

سوالهای حساب شده و بی انقطاع رو و ضعف سربازرس در گردآوری مدارک و نتیجه گیری از آنها بخش بزرگی از استدلالهای دادستان را مخدوش کرد. آقای بوتا که بشدت عرق می ریخت مرتب حرفهایش را تغییر داد، بارها به اشتباه و خطا در روند تحقیقات اعتراف کرد و حتی پذیرفت مدرکی در رد روایت دونده ۲۶ ساله از چگونگی وقوع قتل پیدا نکرده است. با این حال تاکید کرد که متقاعد شده پیستوریوس مرتکب قتل عمد شده و امکان دارد برای زندانی نشدن از کشور فرار کند.

سوالهای حساب شده و اطلاعات وسیع بری رو از پرونده، روند دادگاه را عوض و دادنامه دادستان را بشدت ضعیف کرد

روز دوم بر خلاف روز اول یک پیروزی بزرگ برای وکلای مدافع پیستوریوس و ضربه سختی به ادعانامه دادستان قلمداد شد و درست پیش از شروع روز سوم (پنج شنبه ۳ اسفند)، اینکه سربازرس پرونده خود متهم به قتل است دادگاه پیستوریوس را به یکی از پرماجراترین دادگاههای سال اخیر تبدیل کرده است.

نویل مالیلا سخنگوی پلیس به روزنامه آی ویتنس نیوز گفته است: "ما تازه دیروز فهمیدیم که اتهام ارتکاب به قتل علیه هیلتون بوتا دوباره اقامه شده است."

آقای بوتا در سال ۲۰۱۱ متهم شد که به همراه دو افسر دیگر پلیس برای متوقف کردن یک مینی بوس پر از مسافر به آن شلیک کرده است. این اتهام ابتدا مردود دانسته شد اما دوباره مطرح شده است و او باید حدود سه ماه دیگر در دادگاه حاضر شود. او متهم به اقدام به قتل هفت مسافر مینی بوس است.

با برکناری آقای بوتا می توان گفت هر سه روز بازپرسی با اتفاقی غیرمنتظره و ناگهانی همراه بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.