دوران پاپی بندیکت شانزدهم رسما پایان یافت

به روز شده:  23:28 گرينويچ - پنج شنبه 28 فوريه 2013 - 10 اسفند 1391
پاپ بندیکت شانزدهم

بندیکت گفت که مطیع پاپ جدید خواهد بود

پاپ بندیکت شانزدهم رسما از مقام خود به عنوان رهبر کلیسای کاتولیک استعفا کرده و گفته است که او اکنون "فقط یک زائر" است که آخرین بخش سفرش در زمین را آغاز می کند.

او که ۸۵ سال دارد پیشتر با هلی کوپتر از واتیکان به استراحتگاهش در کاستل گاندولفو در نزدیکی شهر رم منتقل شد.

کالج کاردینال ها، تحت هدایت کاردینال تارچیسیو برتونه، اکنون مسئول ۱.۲ میلیارد پیرو کلیسای کاتولیک تا زمان انتخاب پاپ جدید است.

بندیکت قول "اطاعت نامشروط" از جانشینش را داد.

او پس از تقریبا هشت سال رهبری کلیسا از مقامش کناره گیری کرد که اولین مورد استعفای یک پاپ در حدود ۶۰۰ سال اخیر است.

بندیکت رسما در ساعت هشت شب به وقت محلی از مقامش کناره گیری کرد.

بندیکت در دوره بازنشستگی به جای لباس های ویژه پاپ یک رادی ساده سفید به تن خواهد کرد.

"حلقه ماهیگیران" او که یک انگشتری خاتم دار است که نام پاپ بر آن حک شده و از آن برای مهر کردن برخی اسناد رسمی واتیکان استفاده می شود همراه با مهر اصلی رسمی پاپ نابود خواهد شد.

نام اصلی او که متولد آلمان است جوزف راتزینگر است اما همچنان با عنوان بندیکت شانزدهم شناخته خواهد شد.

انتظار می رود که او در صومعه ای بر تپه ای در داخل شهر واتیکان بازنشسته شود و هرچند نمی تواند علنا در امور پاپ دخالت کند اما می تواند مشاوره ارائه دهد.

انتظار می رود که انجمن محرمانه ۱۱۵ کاردینال صبح دوشنبه برای برنامه ریزی برای انتخاب پاپ بعدی تشکیل جلسه دهند.

پیشتر در روز پنجشنبه هنگامی که بندیکت سوار هلی کوپتر می شد تا به کاستل گاندولفو برود، ناقوس های سن پیتر در واتیکان به صدا در آمد.

او از پنجره ای مشرف به میدان عمومی کاستل گاندولفو برای جمعیتی که گرد آمده بود طلب آمرزش کرد و گفت: "سپاس فراوان به خاطر دوستی شما. از این پس فقط زائری خواهم بود که آخرین مرحله از زیارت در زمین را طی می کند. بیایید برای خیر کلیسا و جهان با خدا پیش رویم."

بعضی از حاضران با شنیدن آخرین سخنان عمومی بندیک اشک ریختند.

جیزپینا از ساکنان محلی به خبرگزاری فرانسه گفت: "دیدنش چه لذت بخش بود، اما چقدر تاسف انگیز است وقتی فکر می کنیم این آخرین بار بود."

دیوید ویلی خبرنگار بی بی سی از واتیکان گزارش می دهد که چانشین بندیکت باید بر اصلاح نظام بوروکراتیک واتیکان تمرکز کند که اغلب در واکنش نشان دادن به بحران های مختلف که در دوران پاپ بندیک پیش آمده آهسته عمل کرده.

کلیسای کاتولیک شدیدا درگیر رسوایی های مربوط به سوءاستفاده جنسی توسط کشیش ها و نشت اسناد محرمانه که نشان دهنده فساد و درگیری های داخلی است بوده است.

روز چهارشنبه حدود ۱۵۰ هزار نفر در میدان سن پیتر گرد آمدند تا آخرین نطق پاپ بندیکت را بشنوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.