منینگ ده مورد از اتهامات درز اسناد دولت آمریکا را پذیرفت

به روز شده:  21:32 گرينويچ - پنج شنبه 28 فوريه 2013 - 10 اسفند 1391
برادلی منینگ

آقای منینگ گفت که هدف دامن زدن به مباحثات عمومی در مورد اقدامات دولت آمریکا بوده

برادلی منینگ سرباز آمریکایی که به درز شمار بزرگی از اسناد دولتی آمریکا به وبسایت افشاگر ویکی لیکس متهم است ده مورد از ۲۲ اتهام خود را پذیرفته است.

اما آقای منینگ، ۲۵ ساله، جدی ترین اتهام دایر بر "یاری رساندن به دشمن" را رد کرد و بنابراین هنوز احتمال محاکمه او وجود دارد.

یک قاضی نظامی اکنون تصمیم خواهد گرفت که آیا اقرارهای آقای منینگ را که براساس آنها با ۲۰ سال زندان روبروست بپذیرد یا نه.

آقای منینگ روز پنجشنبه در دادگاه گفت که انگیزه اش از نشت اسناد نظامی دامن زدن به مباحثات عمومی درباره اقدامات آمریکا بود.

قاضی دادگاه که در فورت مید در ایالت مریلند برگزار می شود سرهنگ دنیس لیند است.

دادستان ها هنوز می توانند دادگاهی بر اساس ۱۲ اتهام دیگر از جمله "یاری رساندن به دشمن" که مجازات بالقوه آن می تواند حبس ابد باشد برگزار کنند.

آقای منینگ روز پنجشنبه گفت: "بر این عقیده بودم که اگر افکار عمومی، به خصوص افکار عمومی آمریکا، به این اطلاعات دسترسی داشته باشد... می تواند به مناظره ای داخلی در مورد نقش ارتش و سیاست خارجی ما در کل دامن بزند."

او گفت که اتهام ارسال اسناد به ویکی لیکس، که برخلاف مقررات نظامی بود را می پذیرد اما اتهام زیر پا گذاشتن قوانین تجسس فدرال را قبول ندارد.

او که با لباس نظامی در دادگاه حاضر شده بود گفت: "تصور من این بود که این مکاتبات نمونه خیلی خوبی از نیاز به یک دیپلماسی شفاف تر است."

او همچنین شگفتی خود را از کشف ویدئویی از یک ماموریت رزمی هوایی در عراق که در آن دو کارمند خبرگزاری رویترز کشته شدند ابراز داشت.

او گفت: "هشداردهنده ترین بخش ویدئو برای من ابراز شادی ظاهری تیم مسئول شلیک در ریختن خون بود" و سربازان سرنشین هلی کوپتر را به کودکانی تشبیه کرد که "مورچه ها را با ذره بین شکنجه می دهند."

برادلی منینگ متهم است که در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ وقتی به عنوان تحلیلگر نظامی ارتش در بغداد کار می کرد هزاران گزارش میدان نبرد از افغانستان و عراق، ۲۵۰ هزار مکاتبه دیپلماتیک، و سایر مواد طبقه بندی شده را به وبسایت ویکی لیکس داد.

این بزرگترین مورد از درز اسناد محرمانه دولت آمریکا در تاریخ بوده است.

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفته که درز این اسناد، جان منابع نظامی و دیپلماتیک را در معرض خطر قرار داده.

هوادارانش که روز شنبه تجمع هایی به مناسبت هزارمین روز بازداشت او برگزار کرده بودند، او را افشاگر جنایات جنگی می دانند و می گویند که به ناآرامی های بهار عرب دامن زد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.