چهره مخالف بنیامین نتانیاهو به دولت او می پیوندد

به روز شده:  04:39 گرينويچ - پنج شنبه 21 فوريه 2013 - 03 اسفند 1391
خانم لیونی

خانم لیونی در دولت آقای نتانیاهو وزیر دادگستری خواهد بود و مسوولیت مذاکرات صلح با فلسطینیان را نیز برعهده خواهد داشت

زیپی لیونی، رهبر پیشین جناح مخالف دولت بنیامین نتانیاهو در پارلمان اسرائیل، اعلام کرده است که به دولت ائتلافی آینده بنیامین نتانیاهو می‌پیوندد.

بنا بر توافق حاصل شده، خانم لیونی در دولت آقای نتانیاهو وزیر دادگستری خواهد بود و مسوولیت مذاکرات صلح با فلسطینیان را نیز برعهده خواهد داشت.

زیپی لیونی در انتخابات ۲۲ ژانویه رهبر حزب میانه روی جنبش (هتنوعا) بود. این حزب شش کرسی پارلمان (کنست) را کسب کرده است.

خانم لیونی روز چهارشنبه (۲۰ فوریه، دوم اسفند) به رادیوی اسرائیل گفت که حزب او و حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو اهداف مشترکی را دنبال می‌کنند و او با ملحق شدن به دولت راستگرای آقای نتانیاهو به حامیانش خیانت نکرده است.

زیپی لیونی در مبارزات انتخاباتی این دوره به شدت از سیاست‌های آقای نتانیاهو به ویژه از بن بست جاری در مذاکرات صلح انتقاد می‌کرد و ائتلاف دو حزب لیکود – اسرائیل خانه ما را افراطی توصیف کرده بود.

اما رهبر حزب جنبش پس از دیدار با بنیامین نتانیاهو گفت: "ما متوجه هستیم که بین ما هیچ مساله شخصی نبوده است."

بنیامین نتانیاهو از چند هفته پیش در حال مذاکره با رهبران احزاب دیگر برای تشکیل دولت ائتلافی است که به گفته او "بزرگ" و "با ثبات" خواهد بود.

زیپی لیونی همچنین در مقام رهبر حزب کادیما در انتخابات سال ۲۰۰۹ میلادی با آقای نتانیاهو رقابت فشرده ای داشت و بیشترین تعداد کرسی‌های کنست را نیز کسب کرد اما نتوانست با احزاب راستگرا و مذهبی بر سر تشکیل دولت ائتلافی کنار بیاید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.