فشار جمهوری خواهان بر اوباما برای انصراف از نامزدی هیگل

به روز شده:  19:26 گرينويچ - پنج شنبه 21 فوريه 2013 - 03 اسفند 1391

جلسه رای اعتماد به چاک هیگل برای رهبری وزارت دفاع آمریکا تا کنون یک بار به تعویق افتاده است.

پانزده سناتور جمهوریخواه از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا خواسته‌اند از نامزدی چاک هیگل برای وزارت دفاع انصراف دهد.
این سناتور‌ها پاسخ‌های آقای هیگل به سوال‌های اعضای کمیته نیروهای مسلح سنا را نگران کننده خواندند.
آن‌ها در نامه خود به آقای اوباما، با اشاره به سخنان گذشته آقای هیگل درباره نفوذ لابی‌های طرفدار اسرائیل و مخالفت با گسترش بعضی از تحریم‌ها علیه ایران، پاسخ‌های او درباره این کشور را تشویش ساز دانستند.
نام سناتور جان کورنین، دومین عضو برجسته حزب جمهوریخواه در سنا و مارکو روبیو، از چهره‌های شاخص طرفدار جنبش تی پارتی پای این نامه دیده می‌شود ولی سناتور جان مک کین که یکی از منتقدان اصلی نامزدی چاک هیگل برای وزارت دفاع بود، آن را امضا نکرده است.
امضا کنندگان نامه همچنین با اشاره به حمایت گسترده نمایندگان دو حزب جمهوریخواه و دموکرات از انتصاب لئون پانه تا، وزیر دفاع پیشین به این سمت، انتصاب آقای هیگل را به این سمت مهم به خاطر شکاف عمیق میان دو حزب بر سر این موضوع کم سابقه دانستند.

عدد طلایی

کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا نامزدی آقای هیگل را برای تصدی وزارت دفاع تایید کرده ولی برگزاری جلسه رای اعتماد او به موافقت حداقل ۶۰ نفر از ۱۰۰ نماینده نیاز دارد و به خاطر مخالفت جمهوریخواهان به تعویق افتاده است.
دموکرات‌ها ۵۵ کرسی سنا را در اختیار دارند و برای برگزاری جلسه رای اعتماد به همراهی ۵ عضو دیگر این مجلس نیاز دارند.

همزمان، با حمایت یکی از سناتورهای جمهوریخواه از چاک هیگل، عملا نامزد باراک اوباما برای وزارت دفاع از آرای لازم برای کسب رای اعتماد از مجلس سنا برخوردار شده است.

سناتور ریچارد شلبی پنجشنبه از حمایت خود از آقای هیگل خبر داد. علاوه بر او ۴ سناتور جمهوری خواه دیگر نیز از نامزدی آقای هیگل برای تصدی وزارت دفاع اعلام کرده اند که با این حساب دموکرات های سنا از اکثریت لازم برای برگزاری جلسه رای اعتماد برخوردار شده اند.

جمهوریخواهان سنا علاوه بر ابراز نگرانی از سخنان پیشین آقای هیگل درباره ایران و اسرائیل، برگزاری جلسه رای اعتماد او را به دریافت پاسخ سوال‌های خود از کاخ سفید درباره حمله به کنسولگری ایالات متحده در بنغازی لیبی مشروط کرده‌اند.
در پی تعویق برگزاری این جلسه، ابراز امیدواری شده بود که این جلسه در ۲۶ فوریه برگزار شود.
چاک هیگل که جمهوریخواه است، ۶۶ سال سن دارد و از ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۹ نمایندگی ایالت نبراسکا را در مجلس سنا بر عهده داشته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.