موج بازداشت فعالان سندیکایی در ترکیه؛ ماجرا چیست؟

به روز شده:  13:00 گرينويچ - جمعه 22 فوريه 2013 - 04 اسفند 1391

کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری بخش عمومی یکی از سازمان‌یافته‌ترین تشکل‌های ترکیه است

ماجرا چیست؟

پلیس ترکیه سه روز پیش بیشتر از ١٠٠ نفر را به اتهام ارتباط با گروه غیرقانونی "جبهه انقلابی آزادی خلق" دستگیر کرد. عملیات دستگیری این افراد به طور هم‌زمان در ٢٨ شهر مختلف، از جمله شهرهای بزرگی چون استانبول، ازمیر و آنکارا انجام شد.

چه کسانی دستگیر شده‌اند؟

بیشتر بازداشت‌شدگان از رهبران ارشد و یا اعضای "کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری بخش عمومی" بودند. در میان آنان اقشاری چون وکیل، معلم، پزشک، کارمند دولت، فعال سندیکایی و چهره‌های روشنفکر به چشم می‌خورد. هیچ سندی مبنی بر وجود سلاح یا اقدام به هر شکلی از خشونت مبنای این بازداشت‌ها نیست.

درباره این کنفدراسیون چه می‌دانیم؟ چرا غیرقانونی هستند؟ آنها چه کاری کرده‌اند یا گفته می‌شود که کرده‌اند؟

پلیس ترکیه بازداشت‌شدگان را به ارتباط با گروه غیرقانونی جبهه انقلابی آزادی خلق متهم کرده

کنفدراسیون اتحادیه‌های بخش عمومی یکی از سازمان‌یافته‌ترین نهادهای کارگران بخش عمومی است. در ترکیه این تشکل را از پیشتازان مبارزه برای دموکراسی می‌دانند. این سازمان همچنین به خاطر دفاعش از خدمات عمومی، چون آموزش و بهداشت رایگان شناخته‌شده است.

این تشکل همچنین فعالانه برای بهبود وضعیت کردهای ترکیه با روش‌های مسالمت‌آمیز تلاش می‌کند.

فعالیت این کنفدراسیون غیرقانونی نیست، اما آنان به ارتباط با جبهه انقلابی آزادی خلق، که گروه چپ‌گرایی کوچک است، متهم می‌شوند. ترکیه و ایالات متحده این گروه را "تروریستی" می‌دانند.

کنفدراسیون اتحادیه‌های بخش عمومی می‌گوید عملیاتی که علیه اعضایش انجام شده ضد "اپوزیسیون دموکراتیک" است و اعضای بازداشت‌شده تنها به دلیل فعالیت‌های سندیکایی‌شان هدف گرفته شده‌‌اند؛ اتهامات طرح‌شده علیه آنها صرفا "پوششی" بوده که برای برخورد با مخالفت آنان با سیاست‌های حزب حاکم عدالت و توسعه استفاده شده است.

در سال گذشته این کنفدراسیون چهار بار با اتهام‌های مختلف مواجه شده و پلیس به آن حمله کرده است.

به عنوان نمونه، بعضی از اعضای این کنفدراسیون پیشتر به ارتباط با اتحادیه جوامع کردستان، که به عنوان بازوی مدنی پ‌ک‌ک شناخته می‌شود، متهم شده بودند.

آیا معلوم است که چه اتهامی به بازداشتی‌ها وارد خواهد شد؟

اتهامی که به آنان می‌زنند عضویت در تشکیلات غیرقانونی است.

جبهه انقلابی آزادی خلق مسئولیت حمله سه هفته پیش به سفارت آمریکا در آنکارا را به عهده گرفته است.

مخالفان می‌گویند حزب حاکم از این اتهامات برای حمله به اپوزیسیون دموکراتیک استفاده می‌کند

هنوز روشن نیست که آیا بازداشت‌شدگان متهم به دست داشتن در انفجار سفارت هستند یا نه. عضویت در تشکیلات غیرقانونی اتهامی مبهم است و دستگاه قضایی ترکیه به خاطر استفاده مکرر از آن علیه متهمان، مورد انتقاد قرار دارد.

چه حمایتی از بازداشتی‌ها می‌شود؟

چهره‌های اپوزیسیون، سندیکاهای کارگری دیگر و همچنین فعالان کرد به شدت حامی آنان هستند.

چه کسانی چه واکنش‌هایی به این موج بازداشت نشان داده‌اند؟

کنفدراسیون اتحادیه‌های انقلابی، که بزرگ‌تر از کنفدراسیون اتحادیه‌های بخش عمومی است، به همراه فعالان کرد خواهان آزاد شدن بازداشتی‌ها شده است.

کنفدراسیون اتحادیه‌های انقلابی می‌گوید حزب اسلام‌گرای عدالت و توسعه قصد دارد مخالفان را ساکت کند و اقداماتش خلاق قانون اساسی است.

حزب عدالت و توسعه تاکنون موضعی درباره این بازداشت‌ها نگرفته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.