نخست وزیر ژاپن به کاخ سفید رفت

به روز شده:  22:37 گرينويچ - جمعه 22 فوريه 2013 - 04 اسفند 1391

دیدار آقای آبه از واشنگتن ده روز پس از سومین آزمایش هسته ای کره شمالی انجام شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن بر اقدام قاطع در برابر آزمایش اتمی کره شمالی تاکید کرده اند.

باراک اوباما که جمعه در کاخ سفید میزبان شینزو آبه بود، به خبرنگاران گفت که در دیدار با همتای ژاپنی خود درباره "نگرانی های مشترک درباره حرکات تحریک آمیز کره شمالی و عزم دو کشور برای واکنش قوی به آن" صحبت شده است.

آقای آبه نیز گفت که او و باراک اوباما در پی تصویب قطعنامه جدیدی در شورای امنیت علیه کره شمالی هستند.

شینزو آبه گفت: "نمی توانیم اقدام های کره شمالی مانند پرتاب موشک و انجام آزمایش هسته ای را تحمل کنیم."

دیدار آقای آبه از واشنگتن ده روز پس از سومین آزمایش هسته ای کره شمالی انجام شد.

تنش های ژاپن با چین، نقش این کشور در پشتیبانی از فعالیت های ناتو در افغانستان و برنامه اتمی ایران از دیگر موضوع های مورد بحث در دیدار روز جمعه آقای اوباما با نخست وزیر ژاپن بود.

آقای اوباما در صحبت های خود، مشارکت با ژاپن را بنیان اصلی سیاستگذاری آمریکا در آسیا عنوان کرد.

آقای اوباما خطاب به آقای آبه گفت: "اطمینان خاطر داشته باشید که در طول دوره نخست وزیری، آمریکا شریکی قدرتمندی برای شما خواهد بود."

شینزو آبه دو ماه پیش به نخست وزیری رسید.

در عین حال، آقای اوباما به اختلاف ژاپن و چین بر سر مالکیت جزایر سناکاکو که در چین دیائویو خوانده می شود، اشاره نکرد.

آقای آبه هم گفت که کشورش با آرامش به اختلاف با چین بر سر مالکیت این جزایر که در دریای چین شرقی قرار دارد، برخورد خواهد کرد.

شینزو آبه گفت: "(به آقای اوباما) توضیح دادم که ما همیشه با این موضوع با آرامش برخورد کرده ایم ... و همان گونه که همیشه عمل کرده ایم، عمل خواهیم کرد."

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا ماه پیش به چین به شدت درباره ادعای مالکیت این جزایر هشدار داده بود که با واکنش تند چین مواجه شد.

خانم کلینتون در دیدار با همتای ژاپنی خود گفت آمریکا مالکیت این جزایر را بالقوه از ژاپن می داند و حفاظت از مالکیت آن را شامل معاهده امنیتی واشنگتن و توکیو می داند.

تحلیلگران می گویند اشاره نکردن باراک اوباما به این موضوع در صحبت با خبرنگاران به معنی تلاش آمریکا برای خودداری از تشدید اختلاف ژاپن و چین است.

به گفته دنی راسل، مشاور ارشد آقای اوباما در امور آسیا، ایالات متحده در پی حل تنش های ارضی بین ژاپن و چین از طریق دیپلماسی است.

آقای راسل که در آستانه سفر آقای آبه صحبت کرده بود، گفت: "هیچ کس نمی خواهد تنش ها تشدید شود."

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.