انتقاد از سیاست های اقتصادی دولت بعد از کاهش رتبه اعتباری بریتانیا

به روز شده:  13:06 گرينويچ - شنبه 23 فوريه 2013 - 05 اسفند 1391

در پی کاهش رتبه اعتباری بریتانیا، انتقادها از سیاست های اقتصادی دولت این کشور افزایش یافته است

در پی تصمیم موسسه اعتبار سنجی مودی (Moody) برای کاهش رتبه اعتباری بریتانیا، دولت بریتانیا اعلام کرده است که تلاشهای خود را برای یافتن راه حلی برای بحران پرداخت بدهی‌های این کشور بیشتر خواهد کرد.

موسسه اعتبار سنجی مودی رتبه اعتباری AAA بریتانیا را به Aa۱ کاهش داده است.

پیش از این بازارهای مالی پیش بینی کرده بودند که رتبه اعتباری بریتانیا کاهش پیدا خواهد کرد، با وجود این، اعلام این موضوع از سوی موسسه اعتبارسنجی مودی باعث شدت گرفتن بحث در باره سیاست های اقتصادی دولت بریتانیا شده است.

حزب کارگر، حزب مخالف دولت بریتانیا از سیاست اقتصادی دولت دیوید کامرون شدیدا انتقاد کرده و گفته است که کاهش رتبه اعتباری بریتانیا "ضربه تحقیر آمیزی "به وزیر دارائی این کشور وارد آورده است.

اد بالز، وزیر دارایی دولت در سایه، در واکنش به این خبر گفته است که بدهی های بریتانیا روز به روز افزایش پیدا می کند در حالی که هیچ رشد اقتصادی به چشم نمی خورد.

اد بالز گفت که نخست وزیر و وزیر دارایی بریتانیا قبلا گفته بودند که حفظ رتبه AAA محک سنجش اعتبار اقتصادی و سیاسی دولت است.

در واکنش به این انتقادات، جورج اوزبورن وزیر دارایی بریتانیا گفت که این کاهش یادآورمشکلاتی است که بدهی های کشور به وجود آورده است و ما به سیاست های اقتصادی برای کاهش این بدهی ها ادامه خواهیم داد.

موسسه اعتبارسنجی مودی پیش بینی کرده است که کاهش رشد اقتصادی بریتانیا احتمالا تا نیمه دوم دهه آینده ادامه خواهد یافت.

از جمله دلایل کاهش رتبه اعتباری بریتانیا این است که پیش بینی شده است اقتصاد این کشور در سالهای آینده همچنان بی رونق و با رکود همراه باشد.

این اولین باری است که از سال ۱۹۷۸ این موسسه اعتبارسنجی رتبه اعتباری بریتانیا را کاهش داده است.

سال گذشته موسسات اعتبارسنجی پیش بینی کرده بودند که اگر اقتصاد بریتانیا بهبود پیدا نکند، اعتبار بالای خود را از دست خواهد داد.

آلمان و کانادا تنها کشورهایی هستند که دارای بالاترین رتبه اعتباری AAA هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.