لغو کنفرانس 'بهار عربی' در دوبی پس از اخراج سخنران از امارات

به روز شده:  17:29 گرينويچ - شنبه 23 فوريه 2013 - 05 اسفند 1391

یک دانشگاه بریتانیایی امروز شنبه ۲۳ فوریه ۲۰۱۳ (۵ اسفند ۱۳۹۱ ) اعلام کرد که از شرکت در یک کنفرانس که قرار بود فردا یکشنبه در امارات متحده عربی برگزار شود، خودداری می‌کند.

مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن (LSE) از بابت محدویت هایی که آزادی فرهنگی را تهدید می کند، ابراز نگرانی کرده است.

قرار بود در این کنفرانس دلایل وقوع بهار عربی و تاثیر آن برمنطقه و فراسوی آن مورد بحث و بررسی قرار بگیرد اما یکی از سخنرانان اصلی این نشست، اجازه ورود به این کشور را پیدا نکرده است.

کریستین کتس اولریشسن، استاد ارشد این دانشگاه به بی بی سی گفت که روزجمعه در فرودگاه دوبی بازداشت شده است.

دکتر اولریشسن که یکی از مدیران برنامه کویت در LSE،است گفت که مقامات اداره مهاجرت دوبی او را از دیگر همکارانش جدا کردند و پس از گرفتن پاسپورتش به او اجازه ورود به دوبی را ندادند.

پیشتر در یک بیانیه که از سوی دانشگاه در اختیار بی بی سی قرار داده شد مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن گفته بود که این دانشگاه کنفرانسی را که با همکاری دانشگاه آمریکایی شارجه ترتیب داده بود، لغو کرده است. موضوع این کنفرانس بررسی مسائل خاورمیانه و تحولات جهان عرب بود.

در بیانیه این دانشگاه هم چنین نوشته شده است: "اين تصميم در واكنش به محدوديت هايى است كه بر محتواى نظرى اين كنفرانس اعمال شده و آزادى آكادميك را به خطر مى اندازد."

دانشگاه در بیانیه خود نگفته که این محدودیت ها از سوی چه کسانی بر کنفرانس تحمیل شده است اما به گفته یک منبع موثق، یکی از مقامات ارشد دولت امارات متحده عربی در این کار دست داشته است.

مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن تاکنون از بنیاد امارات که بودجه آن از سوی دولت امارات متحده عربی تامین می شود، ۵ میلیون و ششصد هزار پوند انگلیس دریافت کرده است

اما این بنیاد هرگونه دخالت در ایجاد محدودیت های این کنفرانس را رد می کند.

در پی افشای کمک های دریافتی از سوی معمر قذافی رهبر پیشین لیبی در سال ۲۰۱۱، مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن LSE با انتقادات شدیدی روبرو شد.

یک مقام قضایی بریتانیا گفته بود که این کمک ها به اعتبار این دانشگاه لطمه شدیدی وارد آورده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.