دیدار نمایندگان کرد پارلمان ترکیه با عبدالله اوجالان

به روز شده:  16:55 گرينويچ - شنبه 23 فوريه 2013 - 05 اسفند 1391

آقای اوجالان از زمان دستگیریش در سال ۱۹۹۹ میلادی در حال گذراندن دوران محکومیتش در زندان جزیره امرالی است

سه تن از نمایندگان کرد پارلمان ترکیه امروز شنبه، ۲۳ فوریه با عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان ( پ ک ک) دیدار کردند.

این دیدار در زندان جزیره امرالی ترکیه و در چارچوب تلاش ها برای پایان دادن به سه دهه درگیری بین پیکارجویان پ ک ک با دولت ترکیه صورت گرفته است.

دیدار نمایندگان حزب صلح و دموکراسی، دومین دیدار با آقای اوجالان از زمان شروع مذاکرات صلح در دسامبر سال گذشته است.

پیشتر و در ماه گذشته میلادی دو تن از سیاستمداران کرد با آقای اوجالان دیدار کردند.

گفته شده که احتمالا آقای اوجالان از این دیدار برای ترغیب هوادارانش به پایان دادن به حملاتشان علیه نیروهای دولتی استفاده خواهد کرد.

گزارش شده که احتمال دستیابی به توافقی میان دو طرف که براساس آن کردهای ترکیه در مقابل کسب حقوق بیشتر به شورش علیه دولت خاتمه دهند، بیشتر شده است.

آقای اوجالان از زمان دستگیری در سال ۱۹۹۹ میلادی در حال گذراندن دوران محکومیتش در زندان جزیره امرالی است.

بسیاری از تحلیلگران دیدار امروز نمایندگان کرد با آقای اوجالان را نشانه‌ای مثبت از ادامه روند مذاکراتی می‌دانند که بیم آن می‌رفت در پی قتل سه فعال زن کرد در اوایل ماه گذشته میلادی در پاریس، متوقف شود.

در دسامبر سال گذشته (۲۰۱۲ میلادی)، گزارش شد که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه خاقان فیدان، یک مقام ارشد اطلاعاتی را برای مذاکره با آقای اوجالان به جزیره امرالی فرستاده است.

پس از آن به دو نماینده کرد پارلمان هم اجازه ملاقات با عبدالله اوجالان داده شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.