اعتصاب غذای هزاران زندانی فلسطینی در اعتراض به مرگ یک زندانی

به روز شده:  11:49 گرينويچ - 24 فوريه 2013 - 06 اسفند 1391

نیروهای اسرائیلی برای مقابله با معترضان فلسطینی به حال آماده باش درآمده‌اند

حدود ۴ هزار زندانی فلسطینی در زندان‌های اسرائیل امروز (یکشنبه ۲۴ فوریه) در اعتراض به مرگ یکی از زندانیان به اعتصاب غذای یک روزه‌ای دست زده‌اند.

عرفات جرادات، زندانی ۳۰ سال فلسطینی روز گذشته در یکی از زندان‌های اسرائیل به طور کاملا ناگهانی درگذشت.

مقامات زندان علت مرگ او را حمله قلبی اعلام کرده‌اند، اما گروه‌های حقوق بشر فلسطینی گفته‌اند که این زندانی یا در جریان بازجویی و یا اندکی پس از آن درگذشته است.

به دنبال مرگ این زندانی، نیروهای امنیتی اسرائیل در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی برای رویارویی با هر گونه تظاهرات احتمالی به حال آماده باش کامل درآمده‌اند.

اسرائیل از رهبران فلسطینی خواسته است که اقدامات لازم را برای آرام کردن اوضاع در کرانه باختری که در چند روز گذشته صحنه درگیری هایی بین معترضان فلسطینی و نیروهای اسرائیلی بوده، انجام دهند.

براساس گزارش های دریافتی، معترضان امروز در دهکده محل سکونت این زندانی و بخش هایی از شهر الخلیل با پرتاب سنگ بسوی سربازان اسرائیلی دست به اعتراض زده‌اند.

به گفته شاهدان عینی، سربازان اسرائیلی برای متفرق کردن معترضان به گاز اشک آور و نارنجک صوتی متوسل شده اند.

شین بت، سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل گفته است که عرفات جرادات روز دوشنبه گذشته به اتهام سنگ اندازی و شرکت در اعتراضات در نوامبر سال گذشته دستگیر شد.

سلام فیاض، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی در بیانیه‌ای "اندوه عمیق خود را از شهادت عرفات جرادات در زندان‌های اسرائیل" ابراز کرد.

آقای فیاض دراین بیانیه بر روشن شدن سریع دلایل واقعی مرگ این زندانی تاکید کرده است.

قرار است برای مشخص شدن علت مرگ این زندانی، جسد او در اسرائیل و با حضور اعضای خانواده‌اش و یک پزشک فلسطینی کالبد شکافی شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.