مراسم خاکسپاری زندانی فلسطینی به درگیری کشیده شد

به روز شده:  22:33 گرينويچ - دوشنبه 25 فوريه 2013 - 07 اسفند 1391

عرفات جرادات روز شنبه در زندان اسرائیل درگذشت

مراسم تشییع جنازه یک زندانی فلسطینی که روز شنبه در زندان اسرائیل درگذشت، در روستایی در اراضی فلسطینی کرانه باختری رود اردن به شورش و درگیری کشیده شد.

فلسطینیان می گویند که عرفات جرادات، ۳۰ ساله زیر شکنجه کشته شده، اما مقام های اسرائیلی می گویند که هنوز تحقیقات کامل نشده و دلیل مرگ این زندانی همچنان در حال بررسی است.

در پی درگذشت آقای جرادات دیروز (یکشنبه، ۲۴ فوریه) نا آرامیهایی در سراسر کرانه باختری رخ داد و زندانیان فلسطینی در اعتراض به مرگ این زندانی دست به اعتصاب غذا زدند.

اسرائیل از رهبران فلسطینی خواسته است که اقدامات لازم را برای آرام کردن اوضاع در کرانه باختری که در چند روز گذشته صحنه درگیری هایی بین معترضان فلسطینی و نیروهای اسرائیلی بوده، انجام دهند.

بنا به اعلام شین بت، اداره امنیت داخلی اسرائیل، آقای جرادات، اهل روستای سعیر در نزدیکی الخلیل هفته گذشته به اتهام پرتاب سنگ و زخمی کردن یک شهروند اسرائیلی بازداشت شد

او که پدر دو فرزند است، شش روز بعد در زندان مگیدو درگذشت. سازمان زندانهای اسرائیل علت مرگ او را حمله قلبی اعلام کرده است.

با این حال مقام های فلسطینی می گویند که کالبدشکافی جسد او توسط پزشکان اسرائیلی نشان می دهد که دو تا از دنده های او شکسته شده و خون مردگی بر روی بدن او دیده شده است.

اما وزارت بهداشت اسرائیل گفته است که این جراحات احتمالا ناشی از تلاش برای احیای آقای جرادات بوده است و هنوز علت مرگ او مشخص نشده است.

نا آرامی های تازه در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی هفته گذشته آغاز شد

به گفته عیسی قراقع، وزیر امور اسرای فلسطینی، آقای جرادات "زیر شکنجه سختی بوده که به مرگ سریع و مستقیم او منجر شده و اسرائیل مسئول مرگ اوست".

جان دانیسون، خبرنگار بی بی سی که هنگام مراسم تشییع جنازه در سعیر حضور داشته می گوید که هنگام تشییع جنازه آقای جرادات در این روستا، مردم زیادی بر روی بام خانه ها و خیابان ها تجمع کرده بودند و صدای گلوله شنیده می شد.

به گفته او مرگ آقای جرادات خشم فلسطینیان ساکن کرانه باختری را بشدت برانگیخته و این نگرانی وجود دارد که ممکن است خشم آنان آتش درگیری جدیدی را میان فلسطینیان و اسرائیل روشن کند و حتی به گفته رسانه های اسرائیلی ممکن است به انتفاضه سوم کشیده شود؛ چیزی که فلسطینیان می گویند احتمال آن بسیار کم است.

بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه پیکارجویان "گردان های شهدای الاقصی" که عرفات جرادات در آن عضویت داشت، گفته اند که انتقام مرگ او را خواهند گرفت.

بر اساس گزارش این خبرگزاری در بیانیه ای منتشر شده توسط این گروه آمده است: "این جنایت هولناک بدون جزا نخواهند ماند و ما سوگند می خوریم که پاسخ اشغالگران صهیونیست را برای این جنایت خواهیم داد."

این نا آرامیها در حالی رخ می دهند که قرار است باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا چند هفته دیگر برای پیگیری مذاکرات صلح خاور میانه که عملا متوقف شده به منطقه سفر کند.

نا آرامی های تازه در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی هفته گذشته پس از ادامه یافتن حبس چهار زندانی فلسطینی آغاز شد که دست به اعتصاب غذا زده بودند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.