انتخابات ایتالیا: نگرانی اروپا از انسداد سیاسی

به روز شده:  01:05 گرينويچ - سه شنبه 26 فوريه 2013 - 08 اسفند 1391
تبلیغات انتخاباتی در ایتالیا

کشورهای حوزه یورو با نگرانی نتایج انتخابات ایتالیا را تعقیب می کنند

با مشخص شدن نتایج شمارش آرا در اکثر حوزه های اخذ رای در انتخابات پارلمانی ایتالیا، به نظر می رسد که بیشترین کرسی ها در مجلس سفلی یکی از احزاب و بیشتری کرسی های سنا نصیب حزب دیگری شده و اخذ رای اعتماد برای دولت آینده را با ابهام مواجه خواهد ساخت.

بروز چنین وضعیتی نگرانی جدیدی برای کشورهای حوزه یورو ایجاد کرده است.

انتظار می رود ائتلاف چپ میانه به رهبری پیئر لویجی برسانی در مجلس سفلی اکثریت ضعیفی به دست آورد و حزب راست میانه به رهبری سیلویو برلوسکونی، کنترل مجلس سنا را در دست گیرد.

یک جنبش مخالف به رهبری هنرپیشه کمدین، بپه گریلو موفق شده با کسب یک چهارم آرا، در مقام سوم قرار گیرد.

انتخابات ایتالیا در بحبوحه رکود عمیق اقتصادی و تدابیر ریاضتی طاقت فرسا برگزار شده است.

برای تشکیل دولت، یک حزب یا ائتلافی از احزاب باید بتواند رای اعتماد اکثریت نمایندگان در هر دو مجلس را به دست آورد.

با پیش بینی پیروزی قاطع آقای برسانی در نظر سنجی های اولیه در روز انتخابات، شاخص سهام در بورس میلان ۴% افزایش یافت، اما با پررنگ شدن آرای حزب آقای برلوسکونی، این شاخص به سطح اولیه خود سقوط کرد.

به گفته تحلیل گران، شرکای اروپایی ایتالیا و بازارهای مالی اروپایی خواستار آن بودند که این انتخابات به تشکیل دولتی باثبات در ایتالیا منجر شود، دولتی که به ادامه اصلاحات اقتصادی و سیاستهای کاهش استقراض پایبند باشد.

گوین هیوئت، دبیر حوزه اروپا در بی بی سی می گوید بروکسل و برلین مایلند آقای برسانی در ائتلاف با آقای مونتی، یک دولت ائتلافی تشکیل دهد.

او می افزاید، اروپا نگران است عدم پیروزی قاطع هیچ یک از احزاب ایتالیا در این انتخابات، سومین اقتصاد بزرگ اروپا را به وضعیتی مشابه انسداد سیاسی یونان مبتلا کند.

انتخابات ایتالیا دو ماه پیش از موعد و در پی خروج حزب آقای برلوسکونی از دولت ائتلافی آقای ماریو مونتی برگزار شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.