لغو تحریم اجلاس رم توسط اپوزیسیون سوریه

به روز شده:  23:52 گرينويچ - دوشنبه 25 فوريه 2013 - 07 اسفند 1391
مخالفان مسلح حکومت سوریه

بریتانیا اعلام کرده آماده است تا کمک خود به مخالفان حکومت سوریه را "به نحو موثری" افزایش دهد

ائتلاف اصلی گروه های مخالف حکومت سوریه موافقت کرده است در ازای دریافت "کمکهای مشخص" از سوی ایالات متحده آمریکا و بریتانیا، در یک اجلاس بین المللی در رم، پایتخت ایتالیا شرکت کنند.

این ائتلاف قبلا اعلام کرده بود که در اعتراض به "سکوت جهانی" نسبت به خشونتها در سوریه، این اجلاس را تحریم خواهد کرد.

جان کری و ویلیام هیگ، وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا پیشتر تائید کردند که کمک بیشتری در اختیار اپوزیسیون سوریه قرار خواهند داد.

آقای کری در نخستین سفر خود در مقام وزیر خارجه به لندن سفر کرده و این مطلب را در آنجا بیان کرد.

این تصمیم ائتلاف اپوزیسیون سوریه زمانی اعلام می شود که گزارشها از وقوع یک انفجار مرگبار و درگیری شدید در مناطق جنوبی دمشق، پایتخت سوریه خبر می دهند.

"کاستن از رنجهای مردم سوریه"

وزیر خارجه آمریکا بعد از دیدار با همتای بریتانیایی خود و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، در تماسی تلفنی با معاذ الخطیب، رهبر ائتلاف اپوزیسیون سوریه، از وی خواست تا روز پنجشنبه (۲۸ فوریه) در اجلاس رم شرکت کند.

جزئیات بیشتری درباره محتوای این مکالمه منتشر نشده است.

عصر روز دوشنبه، آقای خطیب با انتشار بیانیه ای در صفحه فیس بوک خود اعلام کرد که هیاتی از سوی گروه او برای شرکت در اجلاس رم به ایتالیا پرواز خواهد کرد.

در این بیانیه آمده است:"بعد از گفتگو با رهبران ائتلاف و تماسهای متعدد، رهبری ائتلاف تصمیم گرفته تا تحریم اجلاس دوستان سوریه در رم را لغو کند."

به گفته آقای خطیب، آقایان کری و هیگ مشخصا ً وعده داده اند که "به کاستن از رنجهای مردم سوریه" کمک کنند.

در این بیانیه، آقای خطیب گفته این اجلاس "امکانی عملی برای ارزیابی دوباره رابطه بین اپوزیسیون سوریه و طرفهای بین المللی" فراهم می کند.

آقای کری قرار است روز سه شنبه (۲۶ فوریه) در برلین بطور جداگانه با سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و تنی چند از رهبران اپوزیسیون سوریه دیدار و گفتگو کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.