جبهه نجات ملی انتخابات مصر را تحریم کرد

به روز شده:  18:18 گرينويچ - سه شنبه 26 فوريه 2013 - 08 اسفند 1391

مصر در ماه های اخیر شاهد تنش های سیاسی شدیدی بوده است

ائتلاف جبهه نجات ملی (NFS)، حزب اصلی مخالف دولت مصر، انتخابات آتی این کشور را تحریم کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، سامح عاشور، سخنگوی این حزب گفته است این تصمیم به این دلیل اتخاذ شده که نگرانی هایی مبنی بر عدم برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه وجود دارد.

این خبر چهار روز پس از آن اعلام می شود که محمد مرسی، رئیس جمهور مصر برنامه برگزاری انتخابات را طی چهار مرحله اعلام کرد.

در مصر شکاف عمیقی بین اسلام گرایان و رقبای لیبرال و سکولارشان وجود دارد و گزارشگران می گویند تحریم انتخابات به شکاف بیشتر منجر خواهد شد.

آقای مرسی روز شنبه ۲۳ فوریه با صدور فرمانی اعلام کرد که انتخابات پارلمانی در قاهره و چهار استان دیگر، پنج روز پیش از موعد مقرر، یعنی در روز ۲۲ آوریل، برگزار خواهد شد.

محمد البرادعی، از رهبران مخالف دولت مصر و مدیرکل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی، به سرعت پس از صدور فرمان جدید خواهان تحریم انتخابات آتی شد.

آقای عاشور در یک کنفرانس خبری که از طریق تلویزیون رسمی مصر پخش شد گفت: "بدون داشتن قانونی که تضمین کننده انتخابات آزادانه و عادلانه باشد و بدون داشتن دولتی که چنین قانونی را اعمال کند، و از سوی مردم قابل اعتماد باشد، انتخابات نباید برگزار شود."

او در ادامه گفت که جبهه نجات ملی به طور یکپارچه درخواست آقای البرادعی را تایید کرده و با آن موافقت کرده اند.

آقای عاشور همچنین گفت که این حزب در جلسه ای که منجر به گفتگوی ملی شود و آقای مرسی خواهان برگزاری آن است، شرکت نخواهد کرد.

به گفته او چنین اقدامی توهین به تظاهرکنندگانی است که در درگیری های اخیر کشته شده اند.

در پی دومین سالگرد انقلات مصر که منجر به سرنگونی حسنی مبارک، رئیس جمهور پیشین این کشور شد، بیش از ۷۰ نفر در جریان درگیری بین نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان جان خود را از دست دادند.

رئیس جمهوری مصر در نظر دارد که مجلس جدید در روز ششم ماه ژوئیه ۲۰۱۳ تشکیل جلسه بدهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.