نگرانی کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران از حکم دادگاه علیه 'امروزنیوز'

به روز شده:  13:36 گرينويچ - سه شنبه 26 فوريه 2013 - 08 اسفند 1391

کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران از حکم دادگاه علیه “امروزNews” اظهار نگرانی کرد

کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران (CPJ) از محکوم شدن روزنامه "امروز" به اتهام "توهین و تهمت" در دادگاهی در تاجیکستان اظهار نگرانی کرده است.

مسئولان این سازمان بین المللی، که در آمریکا مستقر است، همچنین از برگزاری محاکمه دادگاهی در پشت درهای بسته شدیدا انتقاد کرده‌اند.

این سازمان ضمن پخش بیانیه‌ای در واکنش به اعلام حکم دادگاه ناحیه اسماعیل سامانی شهر دوشنبه، روز گذشته ۲۵ فوریه گفته است که این دادگاه این روزنامه را ۵۰ هزار سامانی (معادل تقریبا بیش از ۱۰ هزار دلار) جریمه کرده است.

کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران می‌نویسد که اقدام دادگاه به بررسی پرونده علیه روزنامه "امروزنیوز" به دنبال شکایت فرزند یکی از مقامات بلندپایه دولت تاجیکستان صورت گرفته است.

در بیانیه آمده است که سبب به دادگاه کشیده شدن روزنامه در ماه ژانویه سال جاری نشر مقاله‌ای در آن است که در آن شیوه آزاد شدن رستم حکوم اف، پسر رئیس شرکت دولتی "راه آهن تاجیکستان" از زندانی در روسیه زیر سؤال رفته است.

همچنین روزنامه "امروزنیوز" در این مطلب نوشته است که محکومیت رستم حکوم اف در روسیه منجر به تنش در مناسبات دو کشور تاجیکستان و روسیه شده بود.

این سازمان از قول مظفر سلیمان اف، یکی از کارمندان خود، می‌نویسد: "ما از آن نگران هستیم که محاکمه دادگاهی علیه روزنامه "امروزنیوز" پشت درهای بسته صورت گرفته و درخواست غرامت هنگفت از این نشریه در فعالیتهای رسانه‌ها و نشریه‌های مستقل دیگر در این کشور اثرات نامطلوبی بر جای می‌گذارد."

دادگاه ناحیه اسماعیل سامانی شهر دوشنبه شکایت پسر امان‌الله حکوم اف، رئیس شرکت دولتی "راه آهن تاجیکستان" علیه روزنامه "امروزنیوز"-را به وارد دانست.

شیرزاد نظام اف، قاضی این پرونده، روزنامه "امروزنیوز"-را به پرداخت ۵۰ هزار سامانی یا معادل ۱۰ هزار دلار غرامت برای "رساندن ضرر معنوی" و عذرخواهی رسمی وادار کرد.

حکم این دادگاه روز دوشنبه ۲۵ فوریه، بعد از دو هفته محاکمه، صادر شد.

ولی گلچهره خالمتاوا، وکیل مدافع این روزنامه، در صحبت با بی‌بی‌سی گفت که در مورد این حکم درخواست استیناف خواهد کرد. خانم خالمتاوا گفت: "محاکمه غیرمنصفانه بود و در جریان آن اشتباهات زیادی شد. روند محاکمه دادگاهی نیز کاملاً به سود رستم حکوم اف بود."

محاکمه دادگاهی شکایت رستم حکوم اف علیه روزنامه "امروزنیوز" روز ۱۳ فوریه آغاز شده و با درخواست شاکی پرونده بررسی آن در پشت درهای بسته صورت گرفت.

رستم حکوم اف و انتشار مقاله موسوم به "باقی یف و حکوم اف-درد سر پدرها شده‌اند" در نشریه "امروزنیوز"-را نسبت به شخص خود اهانت‌آمیز دانسته و نشریه را به دادگاه کشید.

بر مبنای گزارشها، رستم حکوم اف در بهار سال ۲۰۰۸ در ولایت مسکو روسیه، همراه با سه ساکن دیگر تاجیکستان به اتهام دست داشتن در قاچاق مواد مخدر بازداشت شده و دادگاهی در روسیه او را در سال ۲۰۱۰ برای ۹.۵ سال روانه زندان کرد.

اما در ماه دسامبر سال ۲۰۱۱ دادگاه استینافی ولایت مسکو به این نتیجه رسید که رستم حکوم اف بدون دلایل جدی به زندان محکوم شده و او را از زندان آزاد کرد.

این حادثه پس از قضیه زندانی شدن دو خلبان روس و استونیایی در تاجیکستان در اوایل ماه نوامبر سال ۲۰۱۱ به موضوع داغی تبدیل شد.

آن زمان برخی از نشریه‌های روسیه نوشته بودند که محکومیت خلبانهای روس و استونیایی اقدامی تلافی جویانه در برابر محکومیت رستم حکوم اف در روسیه است.

نظیر نصرت، مولف مقاله "امروزنیوز"، به این موضوع در مطلبش زیر عنوان "باقی یف و حوکوم اف-درد سر پدرها شده‌اند"، اشاره‌ کرده و در آن در باره قضیه‌ دادگاهی فرزندان برخی از مقامات قرقیزستان و تاجیکستان حکایت می‌کند.

اما رستم حکوم اف ادعا کرده که این مقاله به اعتبار او لطمه جدی وارد کرده است.

مسئولان "امروزنیوز" با این ادعا موافق نیستند و می‌گویند که در این مقاله در رابطه با قضیه رستم حکوم اف حرف تازه‌ای به جز آنچه که قبلا اکثر رسانه‌های داخلی و خارجی در باره این قضیه منتشر کردند، چاپ نشده است.

کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران (CPJ) اشاره‌ می‌کند که هرچند دولت تاجیکستان در سال گذشته "تهمت و توهین"-را از قانون کیفری این کشور لغو کرده است، اما تحقیقات کارشناسان این سازمان حاکیست که برخی از مقامات دولتی روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها را به دادگاهها می‌کشند و با این راه از آنها برای نوشتن مطالب انتقاد‌آمیز علیه خویش انتقام می‌گیرند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.