فعالان چینی در نامه‌ای سرگشاده خواهان اصلاحات در کشور شدند

به روز شده:  10:51 گرينويچ - چهارشنبه 27 فوريه 2013 - 09 اسفند 1391
شی جین‌پینگ، رهبر جدید حزب کمونیست چین

انتشار نامه سرگشاده چند روز پیش از نشست سالانه مجلس با حضور رهبران جدید چین از جمله شین جین‌پینگ صورت گرفته است

بیش از یکصد روزنامه‌نگار، دانشگاهی و اعضای سابق حزب کمونیست چین در نامه‌ای به مجلس این کشور خواهان تصویب میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی شده‌اند.

این افراد در نامه سرگشاده خود خطاب به نمایندگان مجلس چین گفته‌اند که تصویب این معاهده سازمان ملل، به حاکمیت قانون کمک کرده و باعث گسترش حقوق بشر می‌شود.

آنها هشدار داده‌اند که انجام ندادن این کار در نهایت می‌تواند جامعه را با خطر فروپاشی رو به رو کند.

نسخه‌هایی از این نامه سرگشاده اینترنتی در چندین سایت منتشر شده اما به دلیل حساسیت‌ها، این نامه از چندین سایت چینی حذف شده‌ است.

این دومین نامه از این دست طی سه ماه اخیر به شمار می‌رود.

انتشار این نامه چند روز پیش از نشست سالانه مجلس با حضور رهبران چین صورت گرفته است.

در این نشست، شی جین‌پینگ، رهبر جدید حزب کمونیست چین به عنوان رئیس‌جمهوری جدید معرفی شده و جایگزین هو جین‌تائو خواهد شد که برای ده سال این سمت را در اختیار داشت.

میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی یکی از عهدنامه‌های سازمان ملل متحد بر پایهٔ اعلامیه جهانی حقوق بشر است. این میثاق خواهان رعایت حقوق مدنی و سیاسی افراد از جمله آزادی مذهبی، آزادی بیان و آزادی تجمع توسط دولت‌ها می‌شود.

دولت چین در سال ۱۹۹۸ این معاهده را امضا کرد اما مجلس تا کنون آن را تصویب نکرده است.

دسامبر سال پیش نیز بیش از یک‌هزار دانشگاهی، وکیل و فعال چینی در نامه‌ سرگشاده‌ای خطاب به رهبران بلندپایه این کشور، از آنها خواستند تا اموال و دارایی‌های خانواده خود را به طور عمومی اعلام کنند. آنها همچنین خواهان اصلاحات سیاسی از جمله دادگستری مستقل شدند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.