سرخوردگی تونی بلر از وضعیت عراق امروز

به روز شده:  03:01 گرينويچ - پنج شنبه 28 فوريه 2013 - 10 اسفند 1391

آقای بلر گفته دیگر برای متقاعد کردن مردم درباره درستی تصمیمش تلاش نمی کند.

تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا به برنامه نیوزنایت بی بی سی گفت ده سال پیش وقتی تصمیم به اشغال عراق گرفت امیدوار بود امروز عراق بهتر از این باشد.

آقای بلر با اشاره به ادامه "حملات تروریستی" گفته "پیشرفت های چشمگیری" در عراق صورت گرفته اما نه آنچنان که باید باشد.

با این همه آقای بلر تاکید کرده شرایط عراق در دوران صدام حسین به مراتب بدتر بوده است.

نخست وزیر سابق بریتانیا گفت در عراق با جان سربازان بریتانیایی و تلفات غیرنظامیان بهای گزافی پرداخته شده اما اضافه کرد که تعداد کسانی که در دوران صدام حسین در عذاب بودند و یا در مناطق کردنشین در طول جنگ ایران و عراق کشته شدند بسیار بیشتر بوده است.

آقای بلر گفته به کسانی که جان خود را در عراق از دست دادند و رنج خانواده های آنان فکر می کند اما: "در نهایت نخست وزیر را انتخاب می کنند که درباره چنین مسائلی تصمیم بگیرد."

وی افزود: "پرسش اینجاست اگر تصمیمی متضاد می گرفتم چه اتفاقی می افتاد؟ متاسفانه گاهی در سیاست این مسائل با ادعا و فریب و دروغ و از این قبیل گره می خورد. در نهایت گاهی فرد به این نتیجه می رسد که هر تصمیمی تبعاتی دشوار خواهد داشت و گزینه خوبی وجود ندارد. این مورد هم از این دست است.

فقط فکر کنید اگر صدام را خلع قدرت نمی کردیم چه می شد. با انقلاب هایی که در کشورهای عربی در حال حاضر جریان است، صدامی که احتمالا ۲۰ بار از بشار اسد بدتر است الان با سرکوبی که علیه مخالفان خود به راه می انداخت چه شرایطی به بار می آورد؟ به تبعات برسر قدرت ماندن این حکومت فکر کنید."

تهدیدهای آینده

آقای بلر اعتراف کرد که موضوع جنگ عراق هنوز بسیار مناقشه انگیز است و افزود: "مدت هاست که از تلاش برای متقاعد کردن مردم درباره درستی تصمیمم دست کشیده ام."

نخست وزیر سابق بریتانیا گفت "در حال حاضر که جهان با مشکلات مشابهی در خصوص ایران و سوریه روبروست درک پیچیدگی های کامل این تصمیم گیری حیاتی است."

"به نوعی در حال حاضر تلاش من این است مردم متوجه پیچیدگی و دشواری این تصمیم گیری شوند. اگر این موضوع را نفهمیم نمی توانیم درباره رشته مشکلات مشابهی که در چند سال آینده پیش خواهد آمد تصمیم درستی بگیریم."

"چنین مشکلی را امروز در سوریه داریم و در آینده در ایران. مسئله این است که چگونه می توان جهانی امن تر به وجود بیاوریم."

نقش بریتانیا

آقای بلر تاکید کرد جنگی طولانی در پیش است و بریتانیا نمی تواند از درگیر شدن در آن پرهیز کند: " ما در میانه این درگیری هستیم که یک نسل طول خواهد کشید و دشوار و سخت خواهد بود. اما فکر می کنم اگر تصور کنیم می توانیم از این درگیری بیرون بمانیم اشتباهی بزرگ مرتکب شده ایم چون خواه نا خواه از تبعاتش متاثر خواهیم شد."

اشغال عراق به رهبری آمریکا و ائتلافی با بریتانیا و چند کشور دیگر بیستم ماه مارچ ۲۰۰۳ آغاز شد.

بریتانیا ۱۷۹ سرباز را در عراق از دست داد که در این میان ۱۳۶ نفر در عملیات جنگی کشته شدند.

نیروهای بریتانیا در آوریل ۲۰۰۹ از عراق خارج شدند.

آمار دقیقی از کشته شدگان عراقی در این جنگ وجود ندارد اما تخمین های محتاطانه حاکی از ۱۰۰ هزار کشته است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.