افزایش کمک آمریکا به مخالفان اسد

به روز شده:  22:09 گرينويچ - چهارشنبه 27 فوريه 2013 - 09 اسفند 1391

احتمال دارد جان کری وزیر خارجه آمریکا با معاذ الخطیب از رهبران مخالفان سوریه ملاقات کند.

دولت آمریکا اعلام کرده است که کمک هایش به نیروهای مخالف بشار اسد را افزایش می دهد.

این خبر در حالی اعلام می شود که قرار است که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، پنجشنبه در رم پایتخت ایتالیا در یک کنفرانس بین المللی درباره سوریه شرکت کند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، روز چهارشنبه از اظهارنظر درباره جزئیات این موضوع که ایالات متحده تا چه اندازه قصد افزایش کمک های غیرتسلیحاتی به مخالفان بشار اسد دارد خودداری کرد.

او گفت: "تلاش ما بر این متمرکز است که مخالفان حکومت سوریه قدرتمندتر، منسجم تر و هماهنگ تر شوند. در این راستا ما هر گزینه ممکن برای تسریع روند انتقال به سوریه ای بعد از رفتن بشار اسد را بررسی می کنیم."

روزنامه واشنگتن پست پیشتر گزارش داده بود دولت باراک اوباما در حال بررسی ارسال نفربرهای زرهی برای مخالفان بشار اسد و آموزش نظامی این نیروهاست .

آمریکا می گوید کمک های مستقیمش به مخالفان سوریه تا کنون شامل کمک های بشردوستانه و نیز اقلامی از جمله تجهیزات مخابراتی بوده است.

گوردون لوبولد، خبرنگار امور امنیتی مجله "سیاست خارجی" در واشنگتن افزایش دامنه کمک های واشنگتن به مخالفان را تحولی مهم می داند.

آقای لوبولد به کامبیز فتاحی، خبرنگار بی بی سی فارسی در واشنگتن گفت: "باید در نظر داشت که افزایش کمک ها به مخالفان حکومت سوریه می تواند پیامدهای بالقوه زیادی داشته باشد. اگر به مخالفان کمک های محدودتری مانند جلیقه ضدگلوله، نفربر زرهی یا حمایت های آموزشی برسد، باعث واکنش تلافی جویانه کشور دیگری نخواهد شد."

روسیه و چین در کنار ایران همچنان از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، حمایت می کنند.

شاید به همین خاطر باشد که دولت باراک اوباما در مورد جنگ داخلی دو ساله سوریه بسیار با احتیاط گام بر داشته و ازمداخله نظامی در آن پرهیز کرده است.

انتظار می رود که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا پنجشنبه در حاشیه یک کنفرانس بین المللی درباره بحران سوریه با معاذ الخطیب، رهبر جناح اصلی مخالف بشار اسد، دیدار کند.

معاذ الخطیب اعلام کرده است در ازای دریافت کمک های مشخص در این نشست شرکت می کند.

اکثر ناظران بعید می دانند کمک مستقیم مد نظر کاخ سفید به مخالفان بشار اسد نتیجه درگیری های داخلی سوریه را به سرعت تغییر دهد با این همه تغییر مهمی در سیاست دولت باراک اوباما در قبال سوریه ارزیابی می شود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.