جمعیت کاتولیک های جهان و انتخاب پاپ جدید

به روز شده:  14:18 گرينويچ - پنج شنبه 28 فوريه 2013 - 10 اسفند 1391

طبق برآورد واتیکان یک میلیارد و ۲۰۰ هزار در جهان پیرو کلیسای کاتولیک هستند که بیش از ۴۰ درصد آنها در آمریکای لاتین زندگی می کنند. شمار کاتولیک ها در آفریقا در سال های گذشته بیشترین رشد را داشته است.

در آمریکای لاتین ۴۸۳ میلیون کاتولیک زندگی می کنند که ۴۱.۳ درصد از جمعیت کل کاتولیک ها را تشکیل می دهند. از ده کشور جهان که بیشترین کاتولیک ها را دارند، چهار کشور در آمریکای لاتین هستند. برزیل با ۱۵۰ میلیون، بیشترین جمعیت کاتولیک را در خود جای داده است. ایتالیا با ۵۷ میلیون بیشترین شمار کاتولیک ها را در اروپا دارد و جمهوری دمکراتیک کنگو با ۳۶ میلیون بیشترین جمعیت کاتولیک ها را در قاره آفریقا دارد. کنگو از این نظر در جهان در مقام نهم قرار می گیرد.

تغییرات جهانی

از سال ۱۹۷۰ مذهب کاتولیک شاهد تغییراتی در میزان پراکندگی پیروان آن در جهان بوده است. به طوری که نسبت کاتولیک هایی که در اروپا زندگی می کنند کاهش یافته، ولی در آفریقا تعداد آنها از ۴۵ میلیون در سال ۱۹۷۰ به ۱۷۶ میلیون در سال ۲۰۱۲ رسیده است. قاره آسیا هم با رشد جمعیت پیروان کاتولیک رو به رو بوده است. هم اکنون ۱۲ درصد از کل کاتولیک های جهان، که معادل ۱۳۷ میلیون نفر است، در این قاره زندگی می کنند.

کاردینال های رای دهنده

هم اکنون ۱۱۸ کاردینال واجد شرایط شرکت در مجمع کاردینال ها هستند که برای انتخاب پاپ جدید تشکیل می شود. البته کاردینال لوبومیر هوسار، سراسقف سابق شهر کیف، قبل از کنار رفتن پاپ کنونی، ۸۰ ساله خواهد شد و بنابر این در رای گیری شرکت نخواهد کرد.

در ۲۱ فوریه کاردنیال جولیوس ریادی درماتمادیا، سراسقف سابق ۷۸ ساله جاکارتا، گفت که به دلیل کاهش قوه بینایی اش نمی تواند به رم سفر کند.

در عین حال استعفای ارشدترین روحانی کاتولیک در بریتانیا، کاردنیال کیث اوبرایان، به دلیل اتهاماتی درمورد رفتار نامناسب با کشیش ها، به این معنی است که او در رای گیری برای انتخاب پاپ جدید حضور نخواهد داشت. کاردینال اوبرایان اتهامات مطرح شده را انکار کرده است. عدم حضور او یعنی اینکه از بریتانیا نماینده ای در رای گیری نخواهد بود.

از میان کاردینال های رای دهنده ۶۷ نفر آنان را بندیکت شانزدهم منصوب کرده است. ۶۰ نفر آنها از اروپا هستند که از میان آنها، ۲۱ نفر ایتالیایی اند.

طبق مقررات کلیسا هر کس که به عنوان یک کاتولیک غسل تعمید داده شده، می تواند به عنوان پاپ انتخاب شود. هر چند در ۶۰۰ سال گذشته پاپ های جدید همیشه از میان کاردینال ها برگزیده شده‌اند. ده کاردینال به عنوان کاندیداهای احتمالی برای برگزیده شدن به عنوان پاپ مطرح هستند:

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.