آمریکا به مخالفان داخلی حکومت سوریه کمک مستقیم می کند

به روز شده:  13:51 گرينويچ - پنج شنبه 28 فوريه 2013 - 10 اسفند 1391
شرکت کنندگان در اجلاس رم

مقامات کشورهای حامی مخالفان و رئیس ائتلاف ملی سوریه در اجلاس رم شرکت داشتند

آمریکا در نظر دارد کمک های بیشتری را در اختیار مخالفان حکومت سوریه از جمله گروه های فعال در داخل آن کشور قرار دهد.

روز پنجشنبه، ١٠ اسفند (٢٨ فوریه)، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا پس از شرکت در اجلاس "دوستان سوریه" در رم، پایتخت ایتالیا، اعلام کرد که دولت ایالات متحده شصت میلیون دلار دیگر را برای تامین "اقلام غیر کشنده" مورد نیاز مخالفان حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، اختصاص می دهد.

منظور از اصطلاح "اقلام غیرکشنده" امکانات و تجهیزاتی به استثنای اسلحه است و می تواند شامل کمک های بشردوستانه و اقلامی باشد که برای گروه های مسلح داخلی سوریه نیز قابل استفاده است.

آقای کری گفت که این کمک ها طی چند ماه آینده در اختیار ائتلاف ملی، متشکل از تعدادی از گروه ها و شخصیت های مخالف حکومت سوریه، قرار می گیرد و بخشی از آن نیز مستقیما به گروه های مخالف فعال در داخل سوریه انتقال می یابد.

وزیر خارجه آمریکا در مورد نوع کمک های مورد نظر آمریکا گفت: "ما مقادیری دارو و غذا برای شورای عالی نظامی سوریه ارسال می کنیم" که به معنی کمک مستقیم به نیروهای مسلح مخالف حکومت سوریه است.

"تصمیم آمریکا در برداشتن گام‌های بیشتر [در کمک به مخالفان] واکنشی به قساوت نیروهای نظامی سوریه است که با حمایت نفرات مسلح خارجی از ایران و حزب الله، از برتری آشکاری نسبت به مخالفان برخوردارند"

جان کری

وی در توجیه حمایت از مخالفان بشار اسد گفت که "تمامی مردم سوریه باید بدانند که برای آنان، آینده ای وجود خواهد داشت."

جان کری ادامه حکومت بشار اسد را ناممکن دانسته و گفته است: "هیچ ملتی، هیچ مردمی نباید در سایه هراس از رهبران خود زندگی کند" و در مورد بشار اسد گفت "او از دور خارج شده و باید از قدرت هم کنار برود."

آقای کری جمهوری اسلامی ایران و گروه حزب الله لبنان را به دخالت در سوریه متهم کرده و آن را دلیل افزایش حمایت از مخالفان حکومت سوریه عنوان کرد.

وی گفت: "تصمیم ایالات متحده در برداشتن گام های بیشتری در این مورد واکنشی نسبت به قساوت نیروهای نظامی سوریه است که با حمایت نفرات مسلح خارجی از ایران و حزب الله، از برتری آشکاری نسبت به مخالفان برخوردارند."

تا کنون دولت آمریکا بیش از سیصد و هشتاد میلیون دلار به صورت کمک های بشردوستانه و حدود پنجاه و پنج میلیون دلار به شکل تجهیزات ارتباطی و مخابراتی، دارو و سایر "اقلام غیرکشنده" در اختیار مخالفان حکومت سوریه قرار داده تا برای بهبود شرایط مردم آن کشور و تقویت نیروهای مخالف به کار رود.

قرار است دولت آمریکا به منظور کمک به ائتلاف ملی سوریه در هزینه کردن کمک هایی که در اختیار این ائتلاف قرار گرفته، کارشناسانی را به مقر این گروه در قاهره، پایتخت مصر، اعزام کند.

کارشناسان اعزامی از اعضای سازمان های غیر دولتی خواهند بود و آموزش نحوه حکومتداری به اعضای ائتلاف ملی نیز بخشی از ماموریت آنان را تشکیل خواهد داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.