دو متهم به قتل ژنرال عبدالله‌ نظراف به حبس طولانی محکوم شدند

به روز شده:  12:42 گرينويچ - پنج شنبه 28 فوريه 2013 - 10 اسفند 1391

عبدالله‌ نظراف در تابستان سال 2102 در حوالی شهر خاروغ به قتل رسید

دادگاه ولایت بدخشان دو ساکن شهر خاروغ را در قتل عبدالله‌ نظراف، رئیس پیشین بخش امنیت در این ولایت، مجرم شناخته و برای مدتهای طولانی به زندان محکوم کرد.

میرزا کریم اف، قاضی پرونده، عاقل ایامبیک اف و همزه مراداف را بر اساس ماده 104 قانون کیفری تاجیکستان متناسباً برای 17 و 16 سال روانه زندان کرد.

حکم دادگاه ولایت بدخشان علیه این افراد روز پنج‌شنبه‌ 28 فوریه در بازداشتگاه موقتی شهر خاروغ در پشت درهای بسته اعلام شد.

فیض عالی، وکیل مدافع متهمان، در سصحبت با بی بی سی گفت که پیوندان آقای ایامبیک اف از حکم دادگاه راضی بوده‌اند، ولی حمزه مراداف و خویشاوندانش از این حکم ناراضی هستند.

آقای عالی می‌گوید: "از این رو، ما از حکم دادگاه علیه حمزه به دادگاه استینافی شکایت خواهیم برد."

قاضی پرونده درخواست محمدجان خیر‌الله‌اف، دادستان پرونده را، برای محکومیت متهمان به زندان برای مدتهای طولانی پذیرفته است.

عاقل ایامبیک اف برادر طالب ایامبیک اف، افسر قبلی نیروهای مرزبانی تاجیکستان و یکی از فرماندهان مخالفان پیشین دولت در بدخشان، معلول درجه دو و گرفتار بیماری سل بوده است.

وی در جریان عملیات شهر خاروغ که به دنبال قتل ژنرال نظراف در این شهر صورت گرفت، از پای راست زخمی شده و طی هشت روز محاکمه در دادگاه با عصابغل حاضر می‌شده است.

محاکمه دادگاهی متهمان قتل عبدالله‌ نظراف روز 19 فوریه آغاز شد.

هرچند مقامات دولتی در قتل ژنرال نظراف افراد بیشتری را متهم کرده بودند، ولی برای محاکمه به دادگاه تنها دو نفر کشیده شده‌اند.

عبدالله‌ نظراف، رئیس پیشین بخش امنیت در بدخشان، 21 ژانویه گذشته در روستای موسوم به "نیوادک" در حوالی شهر خاروغ، کُشته شد.

این حادثه و عملیات یکروزه نیروهای دولتی برای بازداشت افراد متهم در این قتل حدود یک ماه منجر به ناآرامی در ولایت بدخشان شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.