وزیر خارجه آمریکا برای مذاکره در باره سوریه وارد ترکیه شد

به روز شده:  18:19 گرينويچ - جمعه 01 مارس 2013 - 11 اسفند 1391

ملاقات وزیران امور خارجه ترکیه و آمریکا

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، برای مذاکره در خصوص بحران سوریه به ترکیه سفر کرده است.

آمریکا و ترکیه هر دو عضو سازمان نظامی ناتو هستند و هر دو مخالف حکومت بشار اسد در سوریه، اما در خصوص بهترین راه حمایت از مخالفان دولت سوریه اختلاف نظر دارند.

آمریکا گفته است که کمکهای غذایی و دارویی را مستقیما در اختیار شورشیان سوریه قرار خواهد داد اما از مسلح کردن آنها به طور مستقیم خودداری خواهد کرد.

اما ترکیه که اکنون میزبان حدود دویست هزار پناهجوی سوری است، خواستار مسلح شدن شورشیان برای اتمام جنگ به نفع آنها در اسرع وقت است.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، همواره علنا از شورشیان سوریه حمایت کرده است و ارتش او در چند نوبت به اهداف نظامی در داخل سوریه آتش گشوده است.

گفته می شود که 'ارتش آزاد سوریه' سلاح ها و دیگر وسایل مورد نیاز خود را از ترکیه دریافت می کند.

آمریکا تا کنون از مسلح کردن شورشیان سوریه خودداری کرده است چون نگران است که سلاح ها ممکن است به دست گروههای اسلامگرای تندرو بیافتد که بعدا از آنها علیه منافع آمریکا استفاده کنند.

جان کری دیروز (پنجشنبه) گفت آمریکا علاوه بر کمکهای غذایی و دارویی به شورشیان، ۶۰ میلیون دلار هم کمک مالی در اختیار آنها خواهد گذاشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.