تلویزیون چین تصاویر محکومان به اعدام را پخش کرد

به روز شده:  12:08 گرينويچ - جمعه 01 مارس 2013 - 11 اسفند 1391
چین

تصویر ناو خام و همدستان او هنگام انتقال به محل اجرای حکم از تلویزیون سراسری چین پخش شد

شبکه های تلویزیونی چین تصاویر زنده چهار محکوم به اعدام را هنگام انتقال به محل اجرای حکم نشان داده‌اند.

روز جمعه، ۱۱ اسفند (۱ مارس)، شبکه های تلویزیونی سرتاسری چین تصاویر چهار محکوم به اعدام را نشان دادند که از زندان محل بازداشت به محل اجرای حکم انتقال می یافتند در حالیکه به دستهایشان دستبند زده بودند.

ناو خام، شهروند برمه و رئیس یک باند قاچاق مواد مخدر، و سه همدست او به اتهام قتل سیزده ملوان چینی در سال ۲۰۱۱ محاکمه شدند و دادگاه آنان را در ارتباط با این اتهام،‌ مجرم شناخته و به اعدام محکوم کرده بود.

دو همدست دیگر ناو خام شهروندان تایلند و لائوس هستند اما ملیت نفر چهار مشخص نیست.

تلویزیون چین گزارش کرد که این چهار نفر پس از انتقال به محل اجرای حکم، با تزریق مواد سمی اعدام شدند.

این نخستین بار طی سال های اخیر است که تصاویر محکومان به اعدام در رسانه‌های چین منعکس می شود که یادآور سنتی است که در گذشته، در این کشور رواج داشت.

در سال‌های پیش، دولت چین ظاهرا برای "عبرت" مجرمان احتمالی، محکومان به اعدام را در مقابل جمعیتی که در استادیوم های ورزشی یا سایر مکان های عمومی تجمع کرده بودند، به نمایش می‌گذاشت و سپس برای اجرای حکم، به خارج از شهر می برد.

احیای سنت متروک

نمایش زنده تلویزیونی محکومان به اعدام در روز جمعه، یادآور این سنت قدیمی است که سالهاست متروک شده است.

به گفته کارشناسان، شاید دلیل احیای این سنت متروک در نحوه قتل سیزده ملوان چینی بوده که باعث خشم و انزجار عمومی در چین شد و مقامات در واکنش به احساسات عمومی و احتمالا نشان دادن قابلیت پلیس در یافتن عاملان این جنایت، تصاویر آنان را نشان دادند.

در روز ۵ اکتبر سال ۲۰۱۱، این گروه چهار نفره به دو قایق باربری چینی در بخش برمه ای رودخانه مکونگ حمله کردند، سرنشینان آن را به طور دستجمعی کشتند و اجساد آنان چندی بعد در آبهای رودخانه یافت شد.

ظاهرا انگیزه حمله به این دو قایق، زورگیری بود و به نظر می‌رسد که سیزده قربانی این جنایت از پرداخت پول به باجگیران خودداری کرده بودند.

پس از شناسایی مهاجمان، مقامات چین به تلاش گسترده‌ای برای شناسایی و دستگیری عاملان قتل دست زدند و سرانجام آنان در لائوس دستگیر شدند و دولت لائوس، هر چهار نفر را سال گذشته به چین تحویل داد.

مجازات اعدام در چین لغو نشده و این کشور از لحاظ شمار صدور و اجرای احکام اعدام، رده اول جهانی را به خود اختصاص داده است.

پس از چین، ایران از لحاظ شمار اعدام ها در رده دوم جهانی قرار دارد. در ایران، صدور حکم اعدام به اشکال مختلف، برای جرایم گوناگون از جمله جرایم سیاسی رواج دارد و گاه این احکام در اماکن عمومی داخل شهرها و در مقابل چشم شهروندان به اجرا گذاشته می شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.