کاهش اجباری هزینه‌های دولت آمریکا آغاز شد

به روز شده:  02:34 گرينويچ - شنبه 02 مارس 2013 - 12 اسفند 1391
باراک اوباما

باراک اوباما خواهان افزایش درآمدهای دولت از طریق افزایش مالیات ثروتمندان است

باراک اوباما فرمان کاهش کلان هزینه‌های دولت فدرال آمریکا را صادر کرده است. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که گفتگوهای او با رهبران دموکرات‌ها و جمهوریخواهان کنگره درباره نحوه کاهش کسری بودجه دولت فدرال بدون نتیجه به پایان رسیده بود.

به این ترتیب، دولت آمریکا باید از امروز به طور اجباری ۸۵ میلیارد دلار از هزینه های امسال خود بکاهد.

آقای اوباما روز جمعه (یکم مارس) پس از دیدار با رهبران دو حزب در کاخ سفید، کاهش اجباری بودجه را «غیرضروری» و «غیرقابل توجیه» دانست و انگشت اتهام را به سوی جمهوریخواهان گرفت.

صندوق بین المللی پول هشدار داده است که این رویداد به کاهش رشد اقتصادی آمریکا و جهان منجر خواهد شد.

کار‌شناسان در آمریکا گفته‌اند که کاهش اجباری بودجه که حدود دو و نیم درصد از کل بودجه این کشور را شامل می‌شود، باعث خواهد شد که رشد تولید ناخالص داخلی از آن ۲. ۲ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۱.۴ درصد در سال ۲۰۱۳ کاهش یابد.

آقای اوباما روز جمعه گفت: «درست در زمانی که کسب و کار‌ها شتاب گرفته‌اند و کارگران جدیدی را استخدام و فرصت‌های شغلی ایجاد می‌کنند، نباید به طور بی‌معنی و اجباری بودجه بخش‌هایی مانند آموزش، تحقیقات، امور زیربنایی و دفاعی را کاهش دهیم.»

اختلاف نظر شدید

باراک اوباما که خواهان افزایش درآمدهای دولت از طریق افزایش مالیات ثروتمندان است، جمهوریخواهان را متهم کرد که به خاطر حمایت از این افراد با این اقدام موافقت نکرده‌اند.

جان بینر

جان بینر، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان دموکرات ها را مقصر می داند

به گفته آقای اوباما، با وجود مخالفت رهبری جمهوریخواهان برای مصالحه بر سر سیاستگذاری مالی، گروهی از نمایندگان این حزب در کنگره حاضر به توافق هستند.

جان بینر، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، پس از مذاکرات کاخ سفید، با رد اتهام‌های وارد شده به این حزب، انگشت اتهام را به سوی دموکرات‌های کنگره گرفت.

او با اشاره به تصویب دو طرح در مجلس نمایندگان در این رابطه از دموکرات‌های سنا به خاطر عدم همراهی انتقاد کرد.

هیچ کدام از دو طرح ارائه شده توسط دموکرات‌ها و جمهوریخواهان مجلس سنا که روز پنجشنبه به رای گذاشته شده بود، رای نیاوردند.

جان بینر با تاکید بر مخالفت با درخواست باراک اوباما برای افزایش مالیات‌ها گفت: «مردم آمریکا می‌دانند که مشکل واشنگتن خرج کردن بی‌حساب و کتاب است.»

او افزود: «رئیس جمهوری در اول ژانویه به افزایش مالیات‌هایی که مورد نظرش بود رسید. به نظر من، زمان بحث درباره افزایش درآمدهای دولت به سر آمده است. الان باید به مشکل مخارج دولت رسیدگی کرد.»

کاهش اجباری بودجه آمریکا در سال ۲۰۱۱ و با هدف تشویق نمایندگان دو حزب در کنگره برای تصویب قانونی برای ایجاد موازنه در بودجه این کشور تصویب شده بود.

این کاهش ۸۵ میلیارد دلاری مربوط به بودجه هفت ماه آینده آمریکاست و ۴۶ میلیارد دلار آن به هزینه‌های دفاعی اختصاص دارد.

این رقم با امضای باراک اوباما در نیمه شب جمعه و به تدریج از هزینه‌های دولت آمریکا کاسته می‌شود.

باراک اوباما هشدار داد که این کار به بیکار شدن ۷۵۰ هزار نفر به خاطر قطع بودجه بعضی از طرح‌ها و اداره‌ها منجر خواهد شد.

معضل مالی بعدی که در فراروی کاخ سفید و کنگره قرار دارد، مربوط به تصویب بودجه سال مالی جدید تا ۲۷ مارس است.

در صورت عدم تصویب بودجه، این خطر وجود دارد که دولت آمریکا به طور موقت تعطیل شود.

این کشور از سال ۲۰۱۲ به خاطر اختلاف‌های کاخ سفید و جمهوریخواهان کنگره بر سر سیاستگذاری مالی، فاقد بودجه مدون سالانه است و نمایندگان کنگره هر چند ماه یک بار، یک بودجه موقت تصویب کرده‌اند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.