جان پرسکات: حمله به عراق قابل توجیه نیست

به روز شده:  17:02 گرينويچ - سه شنبه 19 مارس 2013 - 29 اسفند 1391

لرد جان پرسکات، معاون سابق نخست وزیر بریتانیا گفته است که حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی "قابل توجیه نیست".

آقای پرسکات در گفتگویی با شبکه اول تلویزیون بی‌بی‌سی گفت که او به این دلیل با حمله به عراق موافق بوده که تصور می‌کرده جورج بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا طرحی برای پایان دادن به مناقشه اسرائیل و فلسطینیان دارد.

او گفت که "نمی توانست این جنگ را رد کند"، اما حال معتقد است که جنگ عراق، جنگی اشتباه بود.

حمله به عراق به رهبری آمریکا در ۲۰ مارس سال ۲۰۰۳ میلادی آغاز شد.

آقای پرسکات گفت که از قبل از این حمله، تونی بلر مشتاق بود که "آمریکایی ها مطابق با رویکرد سازمان ملل در این مورد عمل کنند."

او افزود پس از آن که تونی بلر او را برای مذاکره با دیک چنی، معاون رئیس جمهور به آمریکا فرستاد، او به نخست وزیر گفت: "روشن است که آنها ( آمریکا) بدون او (بلر) وارد این جنگ می شوند، چه او با آمریکا همراه شود، چه نشود. این برای آمریکایی‌ها مهم نیست. آنها (آمریکا) آماده شده اند."

لرد پرسکات در بخش دیگری از این گفتگو گفت: "اما من چیزی به شما می‌گویم. شما می‌دانید که جورج بوش کاملا آماده ارائه طرحی برای اسرائیل و مشکل فلسطینیان بود و او در این باره قول داده بود."

اما به گفته آقای پرسکات این طرح به جایی نرسید نظیر آن چیزی که اغلب در سیاست های آمریکا اتفاق می‌افتد. به این دلیل که نفوذ لابی‌های داخلی در آمریکا بسیار زیاد است.

او گفت که تونی بلر در پایان آشکارا به او گفته است: "من قول داده‌ام که این کار (حمله به عراق) را انجام دهم و این هم نتایجی است که آن تصمیم امروز ببار آورده است."

معاون سابق تونی بلر افزود: "من انکار نمی کنم که بخشی از این حمله بودم. من در تلاشم تا با مراجعه به عقاید و افکارم این حمله را توجیه کنم... اما این اقدام به عنوان یک مداخله قابل توجیه نیست."

آقای پرسکات این اظهارات را در حالی بیان کرده که تونی بلر، در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفت: "اگر ما صدام را برکنار نمی کردیم، چه اتفاقی می‌افتاد. با این انقلابات عربی که حالا ادامه دارد و صدام که احتمالا ۲۰ برابر بدتر از بشار اسد در سوریه است، اگر او بر سر قدرت بود و سعی می‌کرد انقلاب مردم را در عراق سرکوب کند، چه اتفاقی می‌افتاد. تصور کنید که عواقب باقی ماندن صدام بر قدرت چه بود".

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.