درگیری معترضان و پلیس بنگلادش دست کم ٣ کشته داشت

به روز شده:  14:10 گرينويچ - شنبه 02 مارس 2013 - 12 اسفند 1391

در سه روزی که از اعتراضات بنگلادش می‌گذرد ٤٦ تن کشته شده‌اند

ادامه اعتراضات به حکم اعدام دلوار حسین سعیدی، رهبر اسلامگرای بنگلادشی به خشونت کشیده شد.

بنا به اعلام پلیس امروز ٢ مارس (١٢ اسفند) و در سومین روز اعتراضات، درگیری معترضان و پلیس دست کم ٣ کشته بر جای گذاشت، علاوه بر این ده‌ها نفر نیز در این درگیری‌ها زخمی شده‌اند.

دادگاه جرایم جنگی بنگلادش روز پنج‌شنبه دلوار حسین سعیدی، نفر دوم جماعت اسلامی، بزرگترین حزب اسلامگرای بنگلادش را به اعدام محکوم کرد. او به ارتکاب جرایم جنگی در خلال جنگ‌ استقلال بنگلادش از پاکستان در سال ١٩٧١ محکوم شده است.

این حکم موجی از اعتراضات را به دنبال داشته که در جریان آن تاکنون ٤٦ نفر کشته شده‌اند.

اجرای حکم اعدام رهبر جماعت اسلامی طرفدارانی هم دارد

علاوه بر آقای سعیدی هفت نفر از دیگر رهبران جماعت اسلامی هم در دادگاه جنایات جنگی محاکمه می‌شوند.

معترضان به حکم اعدام اقدام به بستن راه‌ها کرده‌اند و پلیس نیز برای متفرق کردن آنان از گاز اشک‌آور استفاده کرده است.

در عین حال گروه‌هایی هم با برگزاری تظاهراتی خواهان اجرای حکم اعدام دلوار حسین سعیدی شده‌اند.

جنگ استقلال

جماعت اسلامی در جریان جنگ استقلال بنگلادش از پاکستان در سال ١٩٧١ به نیروهای پاکستانی کمک می‌کرده است، اما این گروه ارتکاب جنایت در خلال این جنگ را رد می‌کند.

بنگلادش می‌گوید که در جریان جنگ استقلال از پاکستان ٣ میلیون نفر کشته شدند، ٢٠٠ هزار زن مورد تجاوز قرار گرفتند و میلیون‌ها نفر ناگزیر به مهاجرت به هند شدند.

این جنگ بین کشور پاکستان و پاکستان شرقی (بنگلادش کنونی) آغاز شد و پس از گذشت ٩ ماه با مداخله هند پایان گرفت.

جنگ پس از آن بروز پیدا کرد که پاکستان عملیاتی علیه روشنفکران، دانشجویان و شهروندان معترض بنگلادشی به راه انداخت. آنان خواهان به رسمیت شناخته شدن نتایج انتخاباتی بودند که در آن برای اولین بار حزبی از پاکستان شرقی به پیروزی رسیده بود.

بنگلادشی‌ها در مقابل به جنگ چریکی علیه نیروهای پاکستانی روی آوردند و در این مقابله از حمایت‌های هند نیز بهره‌مند می‌شدند. حمایت هند از استقلال‌طلبان بنگلادشی باعث شد که پاکستان عملیاتی به نام چنگیزخان را علیه هند انجام دهد، که سرآغاز جنگ‌ ١٣ روزه هند و پاکستان بود.

جماعت اسلامی و هوادارانش می‌گویند که دادگاه‌های کنونی جنایات جنگی انگیزه‌های سیاسی دارند و دولت می‌خواهد از طریق آنها مخالفان را عقب براند.

دولت بنگلادش این اتهام را با جدیت رد می‌کند.

بنگلادش با بیش از ١۵٠ میلیون نفر جمعیت هشتمین کشور پرجمعیت جهان محسوب می‌شود و با درآمد سرانه نزدیک به ٧٠٠ دلار در سال (به قیمت‌های جاری) یکی از کشورهای کم‌درآمد جهان است که در رتبه صد و پنجاه و یکم درآمد سرانه جهان قرار دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.