وزیر خارجه آمریکا: مصر باید اقتصاد خود را بازسازی کند

به روز شده:  23:11 گرينويچ - شنبه 02 مارس 2013 - 12 اسفند 1391
جان کری

جان کری در سفر خود با مقام‌های سیاسی و تجار مصری و آمریکایی دیدار می‌کند

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در سفر خود به مصر و در گفتگو با تاجران مصری و آمریکایی گفت "بسیار مهم است که اقتصاد مصر بتواند روی پای خود بایستد."

آقای کری، از سران مصری خواست تا درباره دریافت وام چهار و هشت دهم میلیارد دلاری صندوق بین المللی پول به این کشور به توافق برسند تا به اقتصاد کشور کمک شود.

او گفت: "برای ما واضح است که باید بر سر وام صندوق بین المللی پول به مصر، توافق انجام گیرد. ما باید با این کار، اعتماد به نفس را به بازار بازگردانیم."

دولت محمد مرسی، رییس جمهوری مصر، نوامبر گذشته درباره این وام به توافق رسیده بود، اما با ادامه اعتراض‌های خیابانی، پرداخت آن لغو شد.

گفته می‌شود جان کری همچنین قرار است با دولت و مخالفان دیدار کرده و از آنها بخواهد بر سر مواضع سیاسی خود به توافق برسند.

اما تعدادی از سران مخالفان دولت اعلام کرده اند در این گفتگوها شرکت نخواهند کرد.

سفر وزیر خارجه آمریکا در حالی انجام می‌گیرد که هفته گذشته ائتلاف جبهه نجات ملی (NFS)، حزب اصلی مخالف دولت مصر، اعلام کرد که انتخابات آینده را تحریم کرده است.

سخنگوی این حزب دلیل تصمیم خود را نگرانی‌هایی مبنی بر عدم برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه عنوان کرد.

مخالفان محمد مرسی می‌گویند از اینکه واشنگتن از آنها خواسته است نظر خود را تغییر داده و در انتخابات آینده شرکت کنند، خشمگین هستند.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در منطقه می‌گوید در پی سرنگونی حکومت حسنی مبارک، تاثیرگذاری سیاسی آمریکا در مصر روند نزولی داشته است. به همین دلیل به گفته وی مشخص نیست تا چه اندازه این درخواست‌های جان کری به اجرا در آیند.

در مصر نیروهای اسلام گرا، لیبرال و سکولار همچنان با یکدیگر درگیر هستند.

چندی پیش در دومین سالگرد انقلاب مصر، بیش از ۷۰ نفر در درگیری‌های میان پلیس و تظاهرکننگان کشته شدند.

این نخستین سفر جان کری در مقام وزیر خارجه به منطقه است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.