همه‌پرسی در سوئیس برای کنترل حقوق و مزایای مدیران

به روز شده:  16:37 گرينويچ - 03 مارس 2013 - 13 اسفند 1391

یک متکدی در برن، پایتخت سوئیس. مردم از افزایش یافتن شکاف اقتصادی در کشور نگرانند

بر اساس پیشبینی نتایج یک همه‌پرسی، مردم سوئیس به کنترل حقوق مدیران ارشد صنعتی و تجاری رای داده‌اند.

تصور می‌شود که ۷۰ درصد رای‌دهندگان، با دادن حق وتو به سهامداران برای کنترل حقوق و مزایای مدیران موافقت کرده‌اند.

اگر نتایج رسمی همه پرسی آن گونه که پیشبینی می شود باشد، مقررات کنترل‌ کننده حقوق و مزایای مدیران واحدهای تجاری و صنعتی در سوئیس، از جمله سخت‌ترین مقررات در جهان خواهند بود.

گروه های حامی مدیران تجاری گفته اند که اعمال مقررات جدید سبب از بین رفتن رقابت پذیری سوئیس خواهد شد، اما گروهی دیگر از ناظران می گویند که مردم سوئیس از افزایش یافتن شکاف اقتصادی در کشور نگرانند.

همه پرسی سوئیس تنها چند روز بعد از تصویب مقرراتی در اتحادیه اروپا انجام گرفت که مزایای مدیران بانکها را محدود می کرد.

سوئیس عضو اتحادیه اروپا نیست.

خبرنگار بی‌بی‌سی در برن، پایتخت سوئیس، می گوید که دلیل استقبال مردم از تحت کنترل در آوردن حقوق و مزایای مدیران این است که علی رغم ضررهای چند میلیارد دلاری بانکها و بیکار شدن هزاران نفر در شرکتهای تجاری، حقوقهای بالا و مزایان کلان مدیران دست نخورده باقی مانده است.

شرکت داروسازی نوارتیس هزاران نفر از کارکنان خود را اخیرا بیکار کرد، اما مدیر عامل آن هنگام ترک شرکت ۷۲ میلیون فراک سوئیس (معادل ۷۸ میلیون دلار) پول مطالبه کرد تا به مدت شش سال برای شرکتی رقیب کار نکند.

این پول بعدا با افزایش اعتراضات مردم پرداخت نشد.

برگزاری همه پرسی در خصوص کنترل حقوق و مزایای مدیران ابتدا توسط توماس میندر، بازرگان سوئیسی که به سیاست روی آورد، طرح شد.

رای گیری ظهر امروز (یکشنبه) به وقت محلی پایان یافت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.