جنگ عراق در قالب ارقام

به روز شده:  11:24 گرينويچ - سه شنبه 19 مارس 2013 - 29 اسفند 1391

آخرین گروه از سربازان آمریکایی در دسامبر سال ۲۰۱۱ و پس از نزدیک به ۹ سال از زمان حمله به عراق از آن کشور خارج شدند.

شمار نیروهای آمریکایی که در مارس سال ۲۰۰۳ وارد خاک عراق شدند، تقریبا بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار نفر برآورد شده است، البته این رقم شمار نیروها را در زمان اوج حملات در سال ۲۰۰۷ شامل نمی‌شود.

جورج بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا برای بهبود شرایط امنیتی به ویژه در بغداد، پایتخت آن کشور، علاوه بر نیروهای قبلی ۳۰ هزار نیروی اضافه به آن کشور اعزام کرد.

خارج کردن نیروهای آمریکایی از عراق از جمله شعارهای اصلی تبلیغاتی باراک اوباما، در دوران مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۸ میلادی بود.

در سال ۲۰۰۹ میلادی به دنبال روی کار آمدن آقای اوباما، از شمار نیروهای آمریکایی در عراق بتدریج کاسته شد.

در ۱۹ اوت سال ۲۰۱۰ میلادی آخرین گروه از نیروهای رزمی آمریکا خاک عراق را ترک کردند، اما ۵۰ هزار نیروی نظامی آمریکا برای عملی شدن روند انتقال همچنان در عراق باقی ماندند.

در دسامبر سال ۲۰۱۱ آخرین کاروان نیروهای آمریکایی پس از تقریبا ۹ سال از عراق خارج شدند.

اما هنوز تعداد اندکی از نیروهای آمریکایی برای آموزش پرسنل عراقی در آن کشور حضور دارند.

شمار نیروهای بریتانیایی در مرحله حمله به عراق ۴۶ هزار نفر برآورد شد. از شمار این نیروها سال به سال کاسته شد. بریتانیا در می سال ۲۰۰۹ بریتانیا رسما خروجش را از عراق اعلام کرد، اما نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا برای آموزش پرسنل نیروی دریایی عراق تا می سال ۲۰۱۱ در آن کشور باقی ماند.

در حال حاضر حضور بریتانیا در عراق تنها به ماموریت های آموزشی ناتو در عراق محدود می شود.

آمار تلفات

بر اساس آمار وزرات دفاع آمریکا، شمار نیروهای کشته شده در عراق از زمان آغاز عملیات در سال ۲۰۰۳ میلادی نزدیک به ۴۵۰۰ نفر برآورد شده است.

این آمار از مجروح شدن ۳۲ هزار نیروی نظامی آمریکایی در جریان عملیات‌ها حکایت دارد.

شمار کشته های بریتانیا ۱۷۹ نفر برآورد شده که از این تعداد ۱۳۶ نفر در جریان عملیات کشته شدند.

آمار تلفات نیروهای ائتلاف به طور قابل قبولی به ثبت رسیده است، اما به دلیل فقدان آمار رسمی قابل اعتماد، ارائه شمار تلفات غیرنظامیان و نظامیان عراقی امری دشوار است.

سازمان موسوم به "شمارش تلفات جنگ عراق" (Iraq Body Count) با مراجعه به منابع مختلف آماری و رسانه‌ای از جمله گزارش سردخانه‌ها، در صدد دستیابی به شمار دقیق کشته شدگان بوده است.

به گفته این سازمان تا ژوئیه سال ۲۰۱۰ میلادی، شمار کشته‌های عراقی بین ۹۷۴۶۱ تا ۱۰۶۳۴۸ نفر برآورد شده است.

این سازمان مرگبارترین دوره برای غیرنظامیان عراقی را مارس سال ۲۰۰۳ میلادی یعنی زمان آغاز حمله به عراق دانسته است.

هزینه‌ها

هزینه‌های مالی جنگ عراق از جمله موضوعات دیگری است که آمار ارائه شده درباره آن بسیار متفاوت است.

سرویس تحقیقات کنگره آمریکا که به عنوان یک نهاد مستقل مورد احترام است، برآورد کرده بود که آمریکا تا پایان سال مالی ۲۰۱۱ تقریبا ۸۰۲ میلیارد دلار صرف هزینه های جنگ کرده است.

دولت بریتانیا برای تامین هزینه‌های جنگ با استفاده از صندوق ذخایر وزارت دارایی، پول بیشتری (علاوه بر بودجه رسمی) در اختیار وزارت دفاع قرار داد.

نبرد برای فتح بغداد

۷ آوریل ۲۰۰۳

در هفتم آوریل ۲۰۰۳، تنها چند روز پیش از آنکه بغداد به دست نیروهای ائتلاف بیفتد، نیروهای آمریکایی فرودگاه های اصلی شهر را تصرف کردند، ساختمان های دولتی را هدف گرفتند و از همه سو در حال پیشروی بودند.

۳ آوریل ۲۰۰۳

در واقع حمله به عراق سه هفته قبل از آن با حملات هوایی شروع شده بود و سپس حمله زمینی از طریق کویت صورت گرفت. مسیر حمله از طریق کربلا به سمت بغداد بود.

۵-۷ آوریل ۲۰۰۳

با تصرف فرودگاه، واحدهای زرهی ارتش آمریکا حملاتی را در خیابان بغداد علیه نیروهای عراقی انجام دادند و در همین حال، نیروهای هوایی آمریکا، حمله ای را در منطقه المنصور انجام داد که در آن گروهی از غیرنظامیان کشته شدند.

۷-۸ آوریل ۲۰۰۳

همچنان که ارتش آمریکا غرب بغداد را در هم می کوبید، تفنگداران دریایی از رودخانه دیاله به سمت شرق حمله کردند. آنها با تانک، موشک های زمین به زمین و توپخانه موفق شدند فرودگاه الرشید را به تصرف درآورند. نیروهای آمریکایی در کارخانه سیگار سازی بغداد، پایگاه خود را بنا کردند که به نام کمپ مالبورو مشهور شد. تفنگداران سپس به سمت شهرک صدام پیشروی کردند.

۹ آوریل ۲۰۰۳

در نهم آوریل، نیروهای آمریکایی، بیشتر قسمت های بغداد را در تصرف خود داشتند. تفنگداران دریایی به میدان فردوس رسیدند و در پایین آوردن مجسمه صدام به عراقی ها کمک کردند. آنها مقاومت هایی را در تکریت شاهد بودند. در اول ماه مه ۲۰۰۳، جورج بوش رئیس جمهور آمریکا، "پایان عملیات عمده نظامی" را در عراق اعلام کرد. صدام حسین در ماه دسامبر دستگیر شد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.