ارتش بنگلادش برای مقابله با شورش‌ها به شمال این کشور نیرو اعزام کرد

به روز شده:  13:06 گرينويچ - 03 مارس 2013 - 13 اسفند 1391

درگیریها در بوگرا از دیگر مناطق شدیدتر بوده است

ارتش بنگلادش به شمال این کشور نیرو اعزام کرده است تا با ناآرامیهایی که بدنبال محکومیت رهبر حزب جماعت اسلامی به اعدام آغاز شده مقابله کند.

هواداران این حزب به مراکز پلیس حمله کرده اند و درگیری‌های حداقل ۱۶کشته به جا گذاشته است.

دلوار حسین سعیدی، رهبر حزب جماعت اسلامی، بزرگترین حزب اسلامی بنگلادش پنجشنبه ۱۰ اسفند در دادگاه ویژه جنایات جنگی محکوم به اعدام شد. او متهم بود که با همکاری نیروهای پاکستانی در جریان جنگ‌های استقلال ۱۹۷۱ مرتکب قتل، تجاوز و شکنجه شده است.

این حکم باعث ناآرامی و درگیری بین هواداران این حزب و پلیس بویژه در مناطق شمالی و شمال غربی این کشور شده است.

حزب جماعت اسلامی در اعتراض به این حکم برای یک اعتصاب عمومی دو روزه فراخوان داد که قرار بود از امروز یکشنبه ۱۳ اسفند (۳ مارس) آغاز شود.

بنابر گزارش‌ها، در ساعتهای اولیه اعتصاب به مراکز پلیس حمله شد. رسانه های بنگلادش از کشته شدن حداقل ۱۵ نفر و زخمی چهل نفر در این حملات خبر داده اند.

آنباراسان اتیراجان، خبرنگار بی‌بی‌سی در بنگلادش می گوید که درگیری و خشونت از زمان اعلام حکم فروکش نکرده است. منابع مختلف شمار کشته شدگان از زمان اعلام حکم دادگاه را بین ۵۰ تا ۷۰ نفر تخمین زده اند.

جماعت اسلامی می گوید که پلیس بدون آنکه معترضان عمل تحریک آمیزی انجام دهند به آنها تیراندازی کرده است، اما دولت این موضوع را رد کرده و اعلام کرده خشونت علیه پلیس و مردم عادی را تحمل نخواهد کرد.

داکا پایتخت بنگلادش هم امروز تحت تدابیر شدید امنیتی بود و حدود ده هزار پلیس در خیابانهای این شهر مستقر شده اند. مدارس امروز در داکا تعطیل و رفت و آمد در خیابانهای معمولا شلوغ پایتخت بسیار کم بوده است.

دیروز احزاب و گروههای اقلیت از دولت خواستند تا برای استقرار نظم بیشتر تلاش کند، بویژه پس از آنکه برخی گزارشها منتشر شد که از حمله طرفداران جماعت اسلامی به بعضی خانه ها و معابد هندو حکایت می‌کرد.

سازمان ملل و آمریکا هم گروههای مختلف را دعوت به آرامش کرده اند و دیده بان حقوق بشر هم از دولت و جماعت اسلامی خواسته تا با اعمال خشونت آمیز مقابله کنند.

دادگاه ویژه جنایت جنگی بنگلادش

جنگ استقلال بنگلادش در سال ۱۹۷۱ باعث جدا شدن پاکستان شرقی از غربی و استقلال آن بعنوان کشور بنگلادش شد. در این جنگ ۹ ماهه حدود سه میلیون نفر کشته شدند، به دویست هزار زن تجاوز شد و بسیاری نیز مجبور به فرار به هند شدند.

در سال ۲۰۱۰ شیخ حسینه، نخست وزیر وقت بنگلادش دادگاهی را پایه گذاشت که به جنایتهایی که در جنگ استقلال رخ داده رسیدگی کند.

محاکمه متهمان این کشتار در دادگاه ویژه جنایت جنگی بنگلادش باعث تنشهای شدیدی در این کشور شده است. در این دادگاه ۹ نفر از رهبران جماعت اسلامی و دو نفر از اعضای حزب ملی‌گرای بنگلادش (BNP) محاکمه می شوند.

جماعت اسلامی و حزب ملی‌گرای بنگلادش دو حزب اصلی اپوزیسیون فعلی بنگلادش هستند. حزب ملی‌گرای بنگلادش در سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ به قدرت رسید و رهبر آن خالده ضیا، نخست وزیر شد. جماعت اسلامی هم در تشکیل دولت خانم ضیا مشارکت داشت.

خالده ضیا این دادگاه را ناعادلانه خوانده و هدف آن را قلع و قمع اپوزیسیون دانسته است و به همین دلیل فراخوان اعتصاب دیگری را از روز سه شنبه داده است. دولت این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید این دو حزب با نیروهای پاکستانی برای کشتار ۳ میلیون نفر همکاری کرده بودند.

با این حال گروه‌های حامی حقوق بشر معتقدند دادگاه نتوانسته معیارهای جهانی را رعایت کند.

دلوار حسین سعیدی، رهبر ۷۳ ساله جماعت اسلامی که به نطقهای آتشینش معروف است، سومین نفر از رهبران جماعت اسلامی است که در این دادگاه محاکمه شد.

پیش از این عبدالکلام آزاد، رهبر سابق جماعت اسلامی به علت هشت مورد جنایت علیه بشریت غیابی محاکمه و محکوم به اعدام شده بود. بعد از آن هم عبدالقدر ملا به اتهام جنایت علیه بشریت به حبس ابد محکوم شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.