هشدار در مورد احتمال ادامه خشونت‌ها در استان صباح مالزی

به روز شده:  18:01 گرينويچ - 03 مارس 2013 - 13 اسفند 1391

اگبی مودین(چپ) ولیعهد و جمال الکرام سوم سلطان خودخوانده سولو که در سال ۱۹۸۶ بعنوان سی و سومین سلطان سولو تاجگذاری کرد

جمال الکرام سوم که خود را سلطان سولو می خواند می گوید خشونتها ممکن است در روستای لحد داتو در استان صباح مالزی ادامه پیدا کند چون پیروان فیلیپینی او از خشونتی که دولت مالزی بر آنها روا می‌دارد به ستوه آمده اند.

درگیریهای که از سه هفته پیش در استان صباح فیلیپین به دنبال اشغال روستای لحد داتو بدست مردان مسلح فیلیپینی آغاز شده امروز یکشنبه ۱۳ اسفند ادامه پیدا کرد و بر اساس گزارشها، هفت نفر کشته و چهار نفر به گروگان گرفته شده اند.

پلیس مالزی تایید کرده است که شنبه شب هم در درگیری بین این نیرو و مردان مسلح قبیله مسلمان تائوسوگ که خود را ارتش سلطنتی سولو می خوانند، پنج پلیس کشته شده اند.

با اینکه دولت مالزی می گوید نیروی پلیس و ارتش را در منطقه دو برابر کرده، ارتش سلطنتی سولو می گوید شمار هر چه بیشتری از هواداران آنها از جنوب فیلیپین به صباح می آیند.

قایقهای تندرو فاصله جنوب فیلیپین تا استان صباح مالزی در مدتی حدود نیم ساعت طی می کنند از این رو نیروی دریایی فیلیپین و مالزی گشت زنی در دریای بین دو کشور را افزایش داده اند.

ابراهام ایجیرانی سخنگوی ارتش سلطنتی سولو می گوید:"در صورتی که نهادهای بین المللی قصد بررسی اوضاع را داشته باشند ما چهار مامور دولت مالزی را که گروگان گرفته ایم بعنوان شاهدی بر ستمگری این دولت به آنها نشان خواهیم داد."

نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی گفته است مردم استان صباح نباید نگران باشند چون تنش محدود به سه منطقه لحد داتو، سمپورنا و کوناک است.

بنینیو اکینو رییس جمهور فیلیپین هم از اعضای این قبیله خواسته تا سلاحهایشان را زمین بگذارند و از اشغال لحد داتو دست بکشند.

سلطان نشین سولو

بحران در استان صباح در شمال مالزی زمانی شروع شد که شنبه ۲۰ بهمن حدود صد نفر مرد مسلح به سرکردگی اگبی مودین کرام ولیعهد و برادر کوچکتر جمال الکرام سوم خود را با قایق به به روستای لحد داتو در استان صباح رساندند و آن را اشغال کردند.

سلطان نشین سولو محل زندگی قبیله تائوسوگ یا سلوک از ۱۴۶۷ تا ۱۹۱۷ بوده که محدوده استانهای باسیلان، پالاوان، سولو، تاوی تاوی فیلیپین و استان صباح مالزی فعلی قلمرو آن بوده است.

استان صباح در دهه ۱۸۰۰ میلادی تحت الحمایه بریتانیا قرار گرفت و در ۱۹۶۳ بخشی از خاک مالزی شد. با این حال مالزی همچنان به سلطان نشین سولو اجاره سالانه بابت استان صباح می پردازد.

ارتش سلطنتی سولو از دولت مالزی می خواهد حق آن را بر استان صباح به رسمیت بشناسد و بر سر قرارداد واگذاری و تغییر آن مذاکره کند. آنها به اسناد قرن هجدهم اشاره می کنند که نشان می دهد استان صباح به این قبیله تعلق دارد. دولت مالزی چنین درخواستهایی را نپذیرفته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.