تصویر قابل کلیک: سخنان جنجال‌برانگیز هوگو چاوز

به روز شده:  10:22 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391

هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، پس از ماهها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان، درگذشت. روی عکس ها کلیک کنید تا گفتارهای جنجالی چاوز را بخوانید.

CLICKABLE

ترانه ای برای هیلاری کلینتون

هوگو چاوز در ژوئن سال 2010 میلادی در حالی که سرگرم سخنرانی بود، شروع به خواندن ترانه ای با این مضمون کرد: "هیلاری کلینتون مرا دوست ندارد...و من هم او را دوست ندارم.

در آن زمان خانم کلینتون در سفری به کشورهای آمریکا لاتین، در جریان یک مصاحبه تلویزیونی در اکوادور از دولت آقای چاوز انتقاد کرده بود.

خانم کلینتون گفت که آمریکا حاضر به بهبود روابط با اقای چاوز است، اما "ظاهرا این چیزی نیست که آقای چاوز می خواستار آن باشد."

عصبانیت پادشاه اسپانیا

در پایان نشست سران کشورهای ایبرو-آمریکا در سانتیاگو، پایتخت شیلی هوگو چاوز شاهد انتقاد تندی از سوی خوان کارلوس، پادشاه اسپانیا بود.

خوزه لوئیزرودریگرززاپاترو، نخست وزیر اسپانیا به آقای چاوز گفت که در گفتارش آداب دیپلماتیک را بیشتر به کار ببرد، اما آقای چاوز مانع از ادامه صحبت او شد، که این باعث شد پادشاه اسپانیا بگوید: "چرا دهانت را نمی بندی؟"

'بوی گند نمی آید'

هوگو چاوز در سال ۲۰۰۹ میلادی در نشست سازمان ملل از روی کار آمدن دولت جدید آمریکا به ریاست جمهوری باراک اوباما با احتیاط استقبال کرد.

او در حالی که به اطراف نگاه کرد گفت: دیگر بوی گند نمی آید، بوی چیز دیگری می آید. بوی امید می آید و شما باید این امید را در قلبتان داشته باشید.

در سال ۲۰۰۶ در سازمان ملل، او با یاد کردن از جورج بوش به عنوان "شیطان" از وجود "بوی گند" در فضا شاکی شد.

'دختر کوچولو سربسرم نگذار'

آقای چاوز چندین بار از کاندولیزا رایس، وزیر خارجه سابق آمریکا به عنوان "دختر کوچک" نام برده بود.

در فوریه سال ۲۰۰۶ میلادی، خانم رایس ونزوئلا را تهدیدی برای دموکراسی در منطقه و "همدست " ایران خواند.

آقای چاوز در واکنش، در جریان برنامه هفتگی یکشنبه اش ضمن هشدار گفت: دختر کوچولو، به خاطر داشته باش، من شبیه بوته خار هستم که در بیابان گل می دهد. کاندولیزا، دختر کوچولو! سربه سرم نگذار.

'بلر آلت دست امپریالیسم'

تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا، نیز مورد ناسزاگویی هوگو چاوز قرار گرفت.

در سال ۲۰۰۶ میلادی آقای بلر از ونزوئلا خواست تا به قوانین بین المللی پایبند باشد. آقای چازودر واکنش گفت که آقای بلر با حمله به عراق، این قوانین را زیر پا گذاشته است.

آقای چاوز گفت: آقای بلر شما به اصول اخلاقی پایبند نیستید. شما حق ندارید از عدم رعایت قوانین جامعه بین المللی انتقاد کنید.

شما آلت دست امپریالیسم هستید که سعی می کنید خود را برای بوش خطرناک لوس کنی، برای کسی که عامل اصلی کشتار جمعی در این جهان است. آقای بلر! برو به جهنم.

گرینگو بخانه ات برگرد!

در سال ۲۰۰۷ میلادی که جورج بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا از اوروگوئه دیدار کرد، آقای چاوز در یک گردهمایی "ضد امپریالیسم" گفت: جناب امپریالیست کوچولو هم اکنون این طرف هاست. بگذار پیام مهمی به او بدهیم: گرینگو به خانه ات برگرد!

دموکراسی انقلابی کوبا

هوگو چاوز از جمله حامیان اصلی فیدل کاسترو، رهبر انقلابی کوبا به شمار می رفت.

آقای چاوز در جریان دیداری از کوبا در سال ۲۰۰۵ گفت: مردم از من می پرسند که چگونه از فیدل (کاسترو) با توجه به این که او یک دیکتاتور است، حمایت می کنم، اما باید بگویم که کوبا یک دیکتارتور ندارد. در کوبا دموکراسی انقلابی حاکم است.

'شیطان می آید'

در سخنانی پرشور در سپتامبر سال ۲۰۰۶ در سازمان ملل، آقای چاوز، از جورج بوش به عنوان "شیطان" یاد کرد.

"شیطان هم الان در اینجاست، شیطان، خود شیطان هم الان اینجاست.

"شیطان دیروز هم اینجا آمد. درست اینجا و این بوی گند گوگرد امروز هم به مشام می رسد."

"خانم ها و آقایان! رئیس جمهور آمریکا که من از آو به عنوان شیطان یاد می کنم اینجا آمد. طوری صحبت می کرد که انگار مالک تمام جهان است. واقعا مثل مالک جهان."

در ستایش رابرت موگابه

در سال ۲۰۰۴ میلادی زمانی که رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه برای شرکت در نشست کشورهای در حال توسعه در ونزوئلا بسر می برد، آقای چاوز او را به عنوان "رزمنده راه آزادی" ستود و به او مدلی از شمشیر سیمون بولیوار، انقلابی ونزوئلایی را اهدا کرد.

آقای موگابه به چاوز گفت: "شما مثل بولیوار سلاح به دست گرفتید تا مردم کشورتان را آزاد کنید. "

'ملکه انگلیس، با تو صحبت می کنم!'

هوگو چاوز یک بار ملکه بریتانیا را به شدت مورد حمله قرار داد و خواستار بازگرداندن جزایر فالکلند به آرژانتین شد.

آقای چاوز خطاب به ملکه بریتانیا گفت: ملکه بریتانیا، روی صحبتم با شماست! ملکه بریتانیا، دیگر امپراتوری در جهان نیست. آیا متوجه این موضوع نیستید؟ ملکه بریتانیا، جزایر مالویناس را به مردم آرژانتین برگردان.

در سال ۲۰۱۰ میلادی هم در جریان شوی تلویزیونی هفتگی از در اختیار گرفتن این جزایر توسط بریتانیا به عنوان اقدامی "غیرعقلانی و ضد تاریخ" یاد کرد.

سرزنش رهبر مکزیک

برخی از رهبران آمریکای لاتین هم از حملات لفظی آقای چاوز در امان نبودند.

آقای چاوز خطاب به ویسنته فاکس، رئیس جمهوری مکزیک گفت که او در پی اجلاس سران کشورهای آمریکایی زخم کاری برداشته است.

او افزود: غم انگیز است که آدم شاهد باشد که آقای فاکس، رئیس جمهوری مکزیک خود را فروخته است. واقعا غم انگیز است.

"چقدر غم انگیز است که رئیس جمهور مردم کشوری مثل مکزیک همانند سگ دست آموز قدرتهای بزرگ باشند."

'آقای بوش، شما یک الاغ هستید'

هوگو چاوز در مارس سال ۲۰۰۶ در یک سخنرانی تلویزیونی در توصیف جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا گفت: شما نادان و ابله هستید، آقای خطرناک! یا با انگلیسی دست و پا شکسته من (به زبان انگلیسی ادامه می دهد) شما یک الاغ هستید، آقای خطرناک! شمای یک الاغ هستید، آقای جورج بوش.

آقای چاوز در ادامه صحبتش (به زبان اسپانیایی) گفت: شما بزدل و قاتل هستید؛ یک دائم الخمر، یک شرابخوار، یک دروغگو، یک فاسد، آقای خطرناک! شما بدترین آدم روی زمین هستید، یک بیمار روانی.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.