مردم کنیا در 'مهمترین انتخابات تاریخ این کشور' پای صندوق‌های رای رفتند

به روز شده:  19:20 گرينويچ - دوشنبه 04 مارس 2013 - 14 اسفند 1391

صف اعضای قبیله ماسای برای رای دادن در انتخابات

مردم کنیا امروز دوشنبه ۱۴ اسفند به پای صندوقهای رای رفتند تا رییس جمهور و نمایندگان پارلمان را انتخاب کنند.

این نخستین بار است که مردم این کشور آفریقای شرقی براساس قانون اساسی جدید رای داده اند.

هدف از تغییر قانون اساسی جلوگیری از خشونتهای قومی بوده که در انتخابات قبلی، در سال ۲۰۰۷، باعث درگیری طرفداران نامزدهای انتخابات و کشته شدن هزار نفر شد.

بر اساس گزارشها، انتخابات ریاست جمهوری این دوره با آرامش نسبی برگزار شده و گابریل گیت هاوس، خبرنگار بی‌بی‌سی در نایروبی پایتخت کنیا خبر می دهد که مردم از ساعتها قبل از باز شدن حوزه های رای گیری، در صفهای طولانی شعار صلح می دادند و بیشترین شکایت آنها انتظار طولانی در آفتاب سوزان بوده است.

با وجود پایان گرفتن مهلت رای گیری، مسئولان انتخاباتی اعلام کردند کسانی که در صف هستند می توانند رای بدهند. به گفته مقامات، شمارش آرا در حوزه های کوچک که به موقع بسته شده اند شروع شده است.

در انتخابات این دوره برای اولین بار از سیستم جدید بیومتریک برای رای دادن استفاده شده تا احتمال تقلب کم شود و زمان شمارش آرا کوتاه شود. این دو مورد از عوامل بروز خشونت در انتخابات دوره پیش قلمداد شده بود.

البته استفاده از تکنولوژی در برخی حوزه ها با مشکلات فنی همراه بوده و مسئولان حوزه مجبور شده اند رای گیری را بصورت دستی انجام دهند.

در انتخابات امروز، رییس جمهوری، نمایندگان پارلمان و سنا، فرمانداران و شوراهای محلی انتخاب خواهند شد، اما بیشتر نگاهها به انتخاب رییس جمهوری است.

برای ریاست جمهوری هشت نفر نامزد شده اند و رقابت اصلی بین رایلا اودینگا نخست وزیر و اوهورو کنیاتا معاون نخست وزیر است.

شمارش اولیه آرا نشان می دهد این دو نامزد بسیار از دیگران پیش هستند. اولین نتایج حاکی از آن است که اوهورو کنیاتا از رایلا اودینگا پیش افتاده اما برخی ناظران معتقدند این نتایج مربوط به مناطقی است که طرفداران آقای کنیاتا در آن زندگی می کنند. نتایج قطعی انتخابات هفته آینده اعلام می‌شود.

اوهورو کنیاتا پسر جومو کنیاتا است که بنیانگذار جمهوری کنیا قلمداد می شود و این کشور فقیر را که ضریب توسعه پایینی دارد در سال ۱۹۶۳ به سمت استقلال از بریتانیا هدایت کرد.

او متهم است که در خشونتهای انتخابات پنج سال پیش نقش داشته و قرار است در دادگاه بین المللی جنایات جنگی محاکمه شود.

آقای کنیاتا در سال ۲۰۰۷ رییس جمهور کیباکی را به تقلب در انتخابات متهم کرد و بعد طرفداران نامزدهای مختلف دست به اسلحه بردند.

خطر خشونت

سازمان دیده بان حقوق بشر معتقد است که زمینه خشونتهای انتخابات قبلی هنوز وجود دارد و خطر خشونت همچنان بسیار جدی است.

برخی ناظران اظهار نگرانی کرده اند اگر هیچیک از این دو ۵۰ درصد آرا را به دست نیاورد و انتخابات به دور دوم کشیده شود، باز هم این کشور که بزرگترین اقتصاد شرق و مرکز آفریقا را دارد شاهد بروز خشونت شود.

با وجود فراخوان برای حفظ آرامش و تلاشی که برای برقراری امنیت شده، امروز حداقل ۱۷ نفر از مأموران پلیس و شهروندان عادی کشته شده اند. این درگیریها اکثرا در مومباسا (دومین شهر بزرگ کنیا) و حومه آن بوده و باندهای موسوم به "قداره بندان" در آن دخالت داشته اند.

بشکاس جوگسودای، خبرنگار بی‌بی‌سی در گاریسا هم از سه انفجار در سه حوزه رای گیری در ماندرا (شهرکی در مرز سومالی و کنیا) خبر داده است. این انفجارها که پیش از باز شدن حوزه های رأی گیری رخ داده باعث زخمی شدن چند نفر شده است.

اموای کیباکی رییس جمهور فعلی که در این دوره نامزد نیست از مردم کنیا خواسته با حفظ آرامش در انتخابات شرکت کنند و به دنیا این پیغام را بفرستند که دمکراسی کنیا رشد کرده است.

نامزدهای ریاست جمهوری هم قول داده اند که به نتیجه انتخابات احترام بگذارند و از طرفداران خود بخواهند از خشونت پرهیز کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.