مناقشه اسرائیل و فلسطینیان بر سر نمایشگاه هیرود شاه

به روز شده:  13:04 گرينويچ - سه شنبه 05 مارس 2013 - 15 اسفند 1391
موزه اسرائیل آنچه را که تصور می رود محل دفن هیرود شاه بوده، بازسازی کرده

موزه اسرائیل آنچه را که تصور می رود محل دفن هیرود شاه بوده، بازسازی کرده

شهرت هیرود، که از جانب امپراتوران روم قدیم، به حکومت اورشلیم منصوب شده بود، بیشتر به خاطر ظلم و بی رحمی اوست. گفته می شود او همسر و پسران خود و نیز تمام نوزادان پسر را در بیت لحم به قتل رسانده بود.

ولی برای اولین بار نمایشگاهی در باره او در موزه اسرائیل ترتیب داده شده که ثابت می کند هیرود اول، دارای صفات مثبتی نیز بوده است و می تواند شایسته لقب "هیرود کبیر" باشد.

سیلویا روزنبرگ، موزه دار اسرائیلی می گوید: "ما سعی کرده ایم نشان دهیم که او (هیرود) فقط یک شخص ظالم که یوسفوس فلاویوس، مورخ یهودی و انجیل متی (عصر جدید) توصیف کرده نبود بلکه همچنین حکمرانی بود که توانست کشورش را به مدت ۳۳ سال در صلح و آرامش نگاه دارد. یک فرمانروای محلی که باید هم انتظارات امپراتوری روم و هم نیازهای متفاوت یهودیت را برآورده کند، شاید کار بسیار مشکلی داشته باشد ولی او این کار را خیلی خوب انجام داد."

در دوره حکومت هیرود اول، بین سال های ۳۷ تا ۴ قبل از میلاد، رونق و فراوانی وجود داشت. یکی از دلایل اصلی این رفاه، اشتغال انبوه مردم بود که بیشتر به خاطر انجام پروژه های جاه طلبانه او بود.

بخشی از آثاری که به نمایش درآمده، از "دومین معبد" در بیت المقدس آورده شده است. هیرود اول، این معبد را وسیع‌تر کرده و گسترش داده بود. این معبد بعدها تخریب شد ولی یهودیان هنوز در کنار دیوار غربی آن دعا می خوانند.

هیرود اول، همچنین کاخ های مجللی در صحرا بنا کرد که شماری از آنان اکنون در سرزمین اشغالی کرانه غربی و از جمله در اریحا، قبرس باستان و هیرودیوم قرار دارد. بخش هایی از کاشیکاری‌ها و موزائیک‌های این کاخ‌ها را اکنون در موزه اسرائیل در کنار یکدیگر چیده و به شکل نقش های اولیه درآورده‌اند.

مهمترین اثر در این نمایشگاه، بازسازی بخشی از ساختمانی است که گفته می شود محل دفن هیرود شاه، در هیرودیوم بوده است. این محل در سال ۲۰۰۷ توسط اهود نتزر، باستان شناس اسرائیلی کشف شد.

هرودیوم، موضوع مناقشه اسرائیل و فلسطینیان بر سر میراث فرهنگی است

هیرودیوم، موضوع مناقشه اسرائیل و فلسطینیان بر سر میراث فرهنگی است

قریب به ۳۰ تن مصالح از جمله سنگ و آجر و تابوت حجاری شده ای که تصور می شود جسد هیرود شاه در آن بوده، از هیرودیوم به محل موزه منتقل شده است.

مقامات فلسطینی می گویند به موزه برای بردن اشیاء تاریخی کرانه غربی، که فلسطینیان آن را بخشی از کشور آینده خود می دانند، شکایت خواهند کرد.

رولا معایه، وزیر جهانگردی و باستانشناسی فلسطینیان می گوید: "این کار خلاف قوانین بین المللی است. هیرودیوم در محلی واقع است که در سال ۱۹۸۷ اشغال شد. این سرزمین فلسطینیان است و اسرائیلی ها حق حفاری و خاک برداری درآنجا را ندارند. آنها هیچ گونه حق و اختیاری در هیرودیوم نداشته و اجازه ندارند آثار باستانی را از آنجا ببرند."

مقامات موزه اسرائیل می گویند آنچه از هیرودیوم و سایر محل ها در کرانه غربی آورده شده به صورت امانت است و ۹ ماه دیگر که نمایشگاه پایان می یابد، این اشیاء در وضعیت بهتری به محل اولیه بازگردانده خواهند شد.

ولی این مناقشه، یادآور این حقیقت است که چگونه سیاست های جدید با تاریخ سرزمین مقدس، گره خورده است.

خاویر ابو عید، یکی از سخنگویان واحد مذاکره سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) می گوید: "هیچ احترامی به تاریخ فلسطینیان گذاشته نمی شود. هیرود، تنهابرای یهودیان مهم نیست. او برای مسیحیان و مسلمانان نیز مهم است. از باستانشناسی و جهانگردی به عنوان ابزاری برای توجیه اشغال، استفاده می شود."

متخصصان موزه اسرائیل در مورد ترمیم و حفظ آثار هنری، کار فوق العاده ای انجام داده اند

متخصصان موزه اسرائیل در مورد ترمیم و حفظ آثار هنری، کار فوق العاده ای انجام داده اند

دولت اسرائیل هیرودیوم، را که کاخی دارای استحکامات است و در بالای تپه ای در نزدیکی بیت لحم قرار دارد، در فهرست آثار میراث ملی قرار داده و برای بازدیدکنندگان تسیهلاتی را فراهم آورده است.

این محل، در بخشی از ۶۲ درصد خاک کرانه غربی واقع است که به موجب قرارداد اسلو در سال ۱۹۹۳، همچنان تحت کنترل کامل اسرائیل قرار دارد.

در همین حال، فلسطینیان که در سال ۲۰۱۰ به عضویت کامل سازمان یونسکو (سازمان فرهنگی، علمی و تربیتی سازمان ملل متحد) درآمدند، می گویند در نظر دارند به یونسکو پیشنهاد کنند که هیرودیوم و صومعه های مجاور آن را در فهرست آثاری که میراث جهانی محسوب می شوند، قرار دهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.