نخست وزیر چین اجلاس سالانه کنگره خلق را افتتاح کرد

به روز شده:  06:57 گرينويچ - سه شنبه 05 مارس 2013 - 15 اسفند 1391
ون

ون ادامه رشد و ثبات اقتصادی، مبارزه با فساد و ارائه خدمات بیشتر رفاهی را وعده کرد

نخست وزیر جمهوری خلق چین اجلاس سالانه پارلمان این کشور را با وعده بهبود شرایط رفاهی مردم افتتاح کرده است.

روز سه شنبه، ١٥ اسفند (٥ مارس)، ون جیابائو، نخست وزیر جمهوری خلق چین با حضور در نشست افتتاحیه اجلاس سالانه کنگره خلق - پارلمان چین - ادامه رشد و ثبات اقتصادی، مبارزه با فساد در تشکیلات حکومتی و تلاش برای ارائه خدمات رفاهی بیشتر به مردم را از جمله مهمترین برنامه کار دولت در سال آینده توصیف کرد.

اجلاس سالانه کنگره خلق معمولا کار خود را با شنیدن گزارش نخست وزیر آغاز می کند و آقای ون در گزارش طولانی خود در نشست روز سه شنبه، توصیه کرد که هدف اصلی دولت باید دستیابی به "توسعه متوازن" باشد.

اجلاس سالانه کنگره در سال جاری در حالی برگزار می شود که قرار است در جریان آن، رهبران ارشد دولتی نیز پس از ده سال تغییر کنند و جای خود را به افراد جدیدی بدهند.

اکثر این افراد در پائیز سال گذشته توسط اجلاس حزب کمونیست به عضویت نهادهای مهم حزبی در آمده اند و انتصاب آنان به مقامات دولتی نیز با هماهنگی های قبلی انجام می شود و رای گیری در کنگره بیشتر جنبه تشریفاتی دارد.

با تغییر در کادر رهبری، قرار است شی جین‌پینگ که پیشتر به دبیرکل حزب برگزیده شده، به سمت ریاست جمهوری منصوب شود و جای هو جینتائو، دبیرکل سابق و رئیس جمهوری کنونی را احتمالا به مدت ده سال بگیرد.

هو (چپ) و شی (راست)

هو (چپ) و شی - رئیس جمهوری فعلی و جانشین حتمی او

انتخاب سایر اعضای کادر رهبری دولتی توجه فراوانی را به خود جلب خواهد کرد.

گزارش بیست و نه صفحه ای ون جیابائو آخرین گزارش او به کنگره خلق در مقام نخست وزیری است زیرا قرار است لی کچیانگ جای او را در این سمت بگیرد.

در گزارش سالانه نخست وزیر چین، نرخ رشد اقتصادی برای سال آینده هفت و نیم درصد پیش بینی شده که همان نرخ مورد نظر برای سال ٢٠١٢ میلادی است و دولت در نظر دارد نرخ تورم را زیر سه و نیم درصد نگه دارد.

دولت وعده داده است در طول سال جاری، میلیون های شغل جدید در مناطق شهری ایجاد کند تا نیروی کار اضافی روستایی بتواند جذب فعالیت های مفید تولیدی شود.

آقای ون گفت که افزایش مصرف داخلی و ایجاد بازار مناسب برای تولیدات کشور اهمیت فراوانی در روند توسعه اقتصادی دارد. رشد اقتصادی چین در سال های اخیر به شدت به بازارهای صادراتی وابسته بوده اما با ادامه رکود جهانی، تردیدهایی در زمینه این وابستگی ایجاد شده است.

نخست وزیر گفت که رشد سریع اقتصادی در سال های اخیر باعث بروز تغییراتی اساسی در روابط و ضوابط اجتماعی شده و اظهار داشت که این وضعیت مشکلاتی را هم به دنبال آورده است. وی افزود که مساله معیشت مردم باید محور سیاست های دولت باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، از لزوم مبارزه با فساد سخن گفت که محور مذاکرات اجلاس حزبی در ماه نوامبر سال گذشته را نیز تشکیل می داد. نخست وزیر چین بر لزوم "تقوای سیاسی" در نهادهای حکومتی تاکید نهاد.

کنگره خلق

اجلاس سالانه کنگره خلق برای تایید تصمیمات هیات رهبری تشکیل می شود

به گزارش رسانه های دولتی، نخست وزیر در گزارش خود گفت که بودجه دفاعی با رشدی حدود ده و نیم درصد، به ٧٢٠ میلیارد یوان ( حدود ١١٥ میلیارد دلار) در سال آینده خواهد رسید که رشد آن کمتر از حدود ١١ درصد در بودجه سال قبل است.

بودجه دفاعی چین در سال های اخیر همواره از رشدی بالاتر از ١٠ درصد برخوردار بوده اما به گفته ناظران، بودجه دفاعی واقعی از این هم بیشتر است و در پوشش فعالیت های دیگر، هزینه شده است.

ون جیابائو در میان ابراز احساسات شدید نمایندگان کنگره خلق، گفت که دولت چین با "عزمی راسخ نگهبان حاکمیت، امنیت و تمامیت ارضی" کشور است.

اجلاس سالانه کنگره خلق، که پارلمان جمهوری خلق چین محسوب می شود، با حضور سه هزار نفراز جمله نمایندگانی از سوی ارتش، راهبان بودایی، اقلیت قومی و رهبران تجاری تشکیل شده است.

اکثر این افراد عضو حزب کمونیست چین هستند.

معمولا وظیفه نمایندگان در اجلاس عمومی کنگره خلق، تایید سیاست هایی است که پیشتر توسط رهبران حزبی و دولتی تدوین شده و برای تصویب در اجلاس مطرح می شود و حضور نمایندگان در این اجلاس، تاثیری بر سیاست های دولت ندارد.

قرار است در جریان اجلاس، شی جی‌پینگ، دبیرکل حزب و رئیس جمهوری آینده، در یک نشست خبری شرکت کند و همچنین، برای لی کچیانگ، جانشین آقای ون هم سخنرانی در اجلاس پیش بینی شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.