مرکز استان رقه سوریه 'به دست مخالفان افتاد'

به روز شده:  14:07 گرينويچ - سه شنبه 05 مارس 2013 - 15 اسفند 1391

در ویدئویی که در اینترنت منتشر شده مجسمه حافظ اسد رییس جمهور سابق از میدان اصلی رقه پایین کشیده می‌شود و مردم به شادمانی می‌پردازند

به گفته ناظران حقوق بشر سوریه، مخالفان مسلح کنترل بخش‌های مهمی از مرکز استان شمالی رقه در ساحل فرات را در اختیار گرفته و استاندار آن را اسیر کرده اند.

اشغال رقه یکی از مهمترین دستاوردهای مخالفان مسلح سوریه در دو سال مبارزه علیه حکومت بشار اسد رییس جمهوری این کشور است.

بر اساس گزارش‌ها، درگیری‌ها هنوز در مناطقی از شهر ادامه دارد و نیروهای دولتی بیشتری به این شهر اعزام شده اند.

ناظران حقوق بشر سوریه یکی از مهمترین گروههایی است که درباره حوادث، آسیب دیدگان و کشته شدگان بحران سوریه گزارش می‌دهد و آنها را مستند می‌کند. این گروه گزارش‌های خود را بی طرفانه و منصفانه می‌داند با این حال گزارش‌های آنها را نمی توان از منابع مستقل دیگر تایید کرد.

به گفته این گروه که مقر آن در لندن است، ارتش سوریه بعد از سقوط شهر رقه قوای کمکی به آنجا اعزام کرده و شهر زیر حملات هواپیماهای جنگنده و آتش سنگین قرار گرفته است. مخالفان مسلح می گویند که حضور قوای دولتی در فرودگاه که در ۶۰ کیلومتری شهر است تهدیدی برای آنها به شمار می‌رود.

در مدت دو سال مبارزه مسلحانه، مخالفان کنترل مناطقی را که اشغال کرده اند به سرعت از دست داده اند.

عساف عبود خبرنگار بی‌بی‌سی در دمشق می‌گوید که اشغال رقه از طرف دولت تایید نشده است اما روزنامه های دولتی از درگیریها در منطقه خبر داده اند. به گفته او برخی گزارشها حاکی از آن است که هنوز مرکز اطلاعات شهر به دست مخالفان نیفتاده و مقاومت می کند.

در ویدئویی که در اینترنت منتشر شده، مخالفان مجسمه حافظ اسد پدر بشار اسد را که طنابی به گردش انداخته اند، از میدان اصلی رقه پایین می کشند. در این ویدئو شماری از نظامیان و طرفداران مسلح دولت که به دست مخالفان اسیر شده اند نیز دیده می‌شوند.

حسن جلیلی (راست) استاندار رقه بعد از درگیری شدید در اطراف محل استقرارش، به اسارات مخالفان در آمد

در بین دستگیرشدگان، حسن جلیلی، استاندار و سلیمان سلیمان، دبیرکل حزب بعث استان رقه هم دیده می‌شوند و یکی از مخالفان در میان فریادهای الله اکبر به اسرا می‌گوید: "ما فقط می‌خواهیم از دست رژیم نجات پیدا کنیم."

ناظران حقوق بشر سوریه حسن جلیلی را "عالی رتبه ترین مقام رسمی که تابحال اسیر شده" توصیف کرده اند. این گروه می‌گوید یکی مقام امنیتی محلی هم دستگیر شده و یک افسر ارشد پلیس به قتل رسیده است.

به گفته مصطفی نواف العلی از شورای ملی سوریه، در عملیات مخالفان، "جبهه نصرت" که آن را با القاعده مرتبط می دانند، "آزادی طلبان شام" و "شاهین های سنی" شرکت داشته اند.

کارشناسان معتقدند اشغال این شهر اهمیت استراتژیک زیادی برای مخالفان خواهد داشت. اگر آنها بتوانند کنترل منطقه را در دست بگیرند برای اولین بار است که توانسته اند پایگاهی منطقه ای داشته باشند. این منطقه در نزدیکی مرز ترکیه قرار دارد و گزارشهای تایید نشده حاکی از درگیری مخالفان و ارتش برای کنترل آخرین پستهای مرزی است.

بعد از شروع بحران سوریه صدها هزار نفر از مردم این کشور برای فرار از خشونتها به این منطقه پناه آورده اند و برخی کارشناسان معتقدند در صورتی که مخالفان کنترل کامل آن را در اختیار بگیرند ممکن است از سازمان ملل برای محافظت در مقابل حملات ارتش کمک بخواهند.

شورای ملی سوریه، یکی از بزرگترین گروه های ائتلاف ملی سوریه، در بیانیه خود گفته است که اشغال رقه، این منطقه را با مناطق نفت خیز شرق سوریه و مناطقی از حلب و ادلب که در کنترل مخالفان است مرتبط می‌کند.

با این حال نگرانی از انتقام گیری ارتش هم وجود دارد و به گزارش رویترز بعضی از ساکنان منطقه از مخالفان خواسته بودند وارد شهر نشوند.

نواف العلی می گوید: "این نگرانی وجود دارد که دولت برای مجازات ساکنان -بی آنکه تمایزی قائل شود- منطقه را هدف موشکهای اسکاد قرار دهد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.