فوربز: احداث سد راغون برای جنگ با تروریسم مهم است

به روز شده:  17:31 گرينويچ - سه شنبه 05 مارس 2013 - 15 اسفند 1391

فوربز: "کنگره و وزارت دفاع آمریکا می‌توانند با راه حمایت کامل از طرح “راغون” پس از خود در منطقه میراثی پاینده باقی گذارند"

یک مجله معتبر آمریکایی گفته است که اگر دولت آمریکا می‌خواهد پس از خروج نیروهایش در افغانستان ثبات برپا باشد، باید از بنیاد سد "راغون" به طور کامل پشتیبانی کند.

مجله "فوربز" در مقاله‌ای تحت عنوان "اهمیت سد "راغون" برای جنگ با ترور" می‌نویسد که طرح نیروگاه "راغون" می‌تواند برای توسعه اقتصادی و سیاسی در کل منطقه اهمیت کلیدی داشته باشد و این امر برای منافع امنیتی آمریکا و ناتو نیز حیاتی است.

در این مقاله می‌خوانیم: "این نیروگاه برای تاجیکستان و همسایگانش، از جمله قسمت شمالی افغانستان و پاکستان، انرژی ارزان و امن و پایدار تأمین می‌کند."

مجله فوربز از آن ابراز نگرانی کرده که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان در سال ۲۰۱۴ جنبش طالبان در این کشور فعالتر شود.

در این مقاله همچنین آمده که جلوگیری از بازگشت قریب الوقوع طالبان در افغانستان و گسترش نفوذ آنها در منطقه به وسیله توسعه اقتصاد و تجارت در این کشور جنگزده کار سختی نیست، اما یک شرط دارد.

مقاله می‌فزاید: "کنگره آمریکا و وزارت دفاع این کشور می‌توانند با پشتیبانی کامل از طرح "راغون" پس از خود در منطقه میراثی پاینده باقی گذارند."

مجله "فوربز" هشدار می‌دهد که بدون توسعه اقتصادی افغانستان و تمام منطقه در برابر رژیم‌های افراطی که "از سوی اسلامگرایان سعودی و پاکستانی کمک می‌گیرند"، آسیب‌پذیر خواهند بود.

به این خاطر توسعه اقتصادی بدون تأمین انرژی فراوان و ارزان ناممکن خواهد بود و "در آسیای میانه‌ قلب این سیستم انرژی باید نیروگاه راغون تاجیکستان باشد."

"با انجام موفق احداث نیروگاه آبی راغون نیازهای نه تنها تاجیکستان، بلکه مناطق شمال افغانستان و پاکستان و مناطقی در قرقیزستان، ازبکستان و دیگر کشورهای همسایه به برق تازه و ارزان برآورده خواهد شد."

مجله فوربز همچنین می‌گوید که نیروگاه "راغون" برای بقای دولتهای معتدل در آسیای میانه‌ مهم است.

در این مقاله آمده است: "انرژی از راغون برای میلیونها خانواده و تاجر در کل منطقه امکانات اقتصادی فراهم کرده و به دولتهای معتدل و طرفدار غرب در آسیای مرکزی و جنوبی فرصت بقا خواهد داد."

این مجله آمریکایی از مخالفت ازبکستان با طرح نیروگاه "راغون" نیز آگاه بوده و به این موضوع نیز پرداخته است.

"فوربز" می‌گوید که ازبکستان در زمینه این طرح صدا بلند می‌کند، زیرا بیم دارد که سد "راغون" جریان آب رودخانه وخش به این کشور را محدود کند.

اما این مجله افزوده که در طرح "راغون" این مسائل در نظر گرفته شده‌اند و برای وارد نشدن زیان به امور کشاورزی کشورهای پایان‌آب حدود ۷۰ کیلومتر تونلهای زیرکوهی برای فراهم کردن جریان آب مستقیم به ازبکستان در نظر گرفته شده‌ است.

به این ترتیب، "فوربز" در پایان مطلبش تأکید کرده: "طرح نیروگاه راغون باید نه تنها در اولویت کار دولتهای تاجیکستان و افغانستان، بلکه در دستور کار سازمانهای بین‌المللی چون صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و دولت آمریکا باشد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.